Depresja chorobą wstydliwą – moje kino

Na depresję choruje coraz więcej ludzi na świecie i mimo, że wiemy o niej coraz więcej, wciąż jest chorobą wstydliwą. Depresja dopada wszystkich bardzo niespodziewanie i podstępnie,a mylona jest z obniżonym nastrojem, przemęczeniem, czy też wypaleniem. Chory nie zdaje sobie sprawy na początku choroby, co się z nim zaczyna dziać. Bierze zwolnienie z pracy łudząc się, że kiedy troszkę odpocznie, wszystko minie i będzie mógł dalej uczestniczyć w życiu rodzinnym i zawodowym.

Jakże często chory nie powiadamia swoich bliskich, że jest mu źle i nie nie potrafi się z niczego cieszyć. Odgradza się od otoczenia i chowa w swoją skorupę cierpiąc okropne męki. Nagle rodzina nie poznaje  bliskiej osoby, a kiedy pyta jak może pomóc, natrafia zazwyczaj na milczenie i zdawkowe odpowiedzi i tak zamyka się koło i chęć walki o bliską osobę.

Piszę ten wstęp, ponieważ jestem po seansie filmu pt. „Helen”. Kobieta, która osiągnęła sukces zawodowy, nagle zaczyna się gubić w swoich czynnościach zawodowych i rodzicielskich. Odsuwa się na bok i chowa, aby tylko nie było po niej poznać swoistego i wielkiego cierpienia. 

W filmie ważne są dwa zdanie – 5 powodów, aby umrzeć i 5 powodów, aby walczyć i żyć  -mimo wszystko. 

Polecam ten film, bardzo dobrze pokazujący mechanizm tej choroby z dobrą grą aktorską i analizą, że z depresji jedni wychodzą obronnie, a drudzy sięgają po ostateczność.

Film smutny i tylko dla odważnych 🙂

 

3 myśli na temat “Depresja chorobą wstydliwą – moje kino

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s