Ksiądz, to tylko człowiek – moje kino

Kiedy syn informuje rodziców, że chce zostać księdzem jest to często wielki szok dla rodziców, ale bywa też tak, że jest to wielka radość i duma, a zależy to chyba wszystko od tego jak wychowywane było dziecko i w jakiej wierze i przekonaniach religijnych.

Matka nosi wysoko głowę, bo oto jej syn wybiera drogę wprost do Boga i jest to dla niej wielki zaszczyt.

Obejrzałam wczoraj film opatrzony etykietką – skandalizujący, pt. „Ksiądz” z 1994 r., i zrozumiałam jak bardzo ciężki jest to kawałek chleba. Młody ksiądz zaczyna swoje posłannictwo w niewielkiej i dość ubogiej parafii. Jego przełożony wygłasza dość kontrowersyjne kazania i do tego młody ksiądz odkrywa, że sypia on z gosposią. Dla młodego księdza jest to szok nie do zaakceptowania. Kiedy po wypełnieniu wszystkich powinności w kościele, wraca do pustego pokoju, jest tak samotny, że nagle odkrywa w sobie chęć pokochania kogoś, ale ta chęć skłania się w kierunku drugiego, młodego mężczyzny, a więc wszystko się w nim zaczyna kotłować i choć wypiera z siebie skłonność homoseksualną, to mimo wszelkich zakazów i nakazów ulega urokowi pewnego mężczyzny w klubie gejowskim.

Nie będę opowiadała całego filmu, ale zachęcam do obejrzenia, gdyż pozwala on zrozumieć nie tylko dylematy samotnych księży,  ich walkę z samym z sobą, ale także pojąć wątek tajemnicy spowiedzi.

Dobre kino, które otwiera nasz umysł na fakt, że ksiądz jest tylko człowiekiem ze swoimi wadami i słabościami  – polecam.

2 myśli na temat “Ksiądz, to tylko człowiek – moje kino

  1. Oglądałam. Film mnie poruszył. Pokazuje ludzkie dylematy, rozterki i wewnętrzne rozdarcie w sposób kulturalny i subtelny. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego pikietowano przed kinami w sprzeciwie dla rozpowszechniania tego filmu. Bo dotyczył księdza, który ma być zawsze pomnikowym ideałem i zwykłe ludzkie rozterki nie dla niego? Bo porusza problem skłonności homoseksualnych?
    Czy jeśli o czymś się nie mówi, albo nie dopuszcza do mówienia o tym, to tego nie ma?
    Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s