To tylko mury powiadasz, a ja Ci powiem, że mury, to czasami więcej niż…

Przestało wiać, a więc wybrałam się na mały spacer. Nie byłabym sobą, gdybym nie wzięła ze sobą aparatu. Poszłam więc śladem historii w Choszcznie. Ludzie przechodzą obok murów z XIV wieku i rzadko się w pędzie życia zastanawiają, że jest to nasza, miejska historia. Ja też swego czasu przelatywałam jak perszing przez miasto i nie zastanawiałam się nad tym, że w mieście tyle wieków wstecz żyli tu ludzie i borykali się z życiem. Pracowali, rodziły się dzieci, ale i byli narażeni na wojny i niebezpieczeństwa dlatego się grodzili.

Ze strony Choszczna przybliżam pochodzenie murów, bo można by rzec, że to tylko mury, a ja Wam powiem, że mury, to czasami więcej niż człowiek.

One nie mówią, ale warto poświęcić chwilkę i się zastanowić jak to było kiedy nas nie było.

 Obwarowania miejskie
Do dziś w Choszcznie zachowały się wzniesione na przełomie XIV- XV wieku fragmenty obwarowań miejskich. Pierwotnie długość murów z cegły i kamienia wynosiła około 1600 m. Obwarowania wzmacniał podwójny system wałów i fos, północną stronę chroniły mokradła. W ciągu murów usytuowano trzy bramy, siedem baszt i 36 czatowni. Bramy zlokalizowane były przy głównych wjazdach do miasta. Od zachodu znajdowała się Brama Kamienna (wyjazd w kierunku na Barlinek i Myślibórz), od południowego wschodu Brama Wysoka (wyjazd w kierunku Dobiegniewa). Brama Młyńska znajdowała się od północy (wyjazd w kierunku Stargardu). W drugiej połowie XX wieku tereny po zachodniej i południowej stronie murów zagospodarowano na park (obecnie Park Moniuszki) i tereny rekreacyjno- sportowe. Na wale południowym (obecnie Wały Piastowskie) założono aleję spacerową. Do dzisiaj zachowała się tylko 1 pierwotnego obwodu murów, przy ul. 22 Lipca oraz przy ul. Mur Południowy.
Z rozebranych w XIX wieku bram muru obronnego, pozostała tylko okrągła budowla, rondel przedbramia Bramy Kamiennej – Barbakan, w którym do dziś zachowały się otwory strzelnicze oraz fryz z czarnych cegieł. Obecnie zabytkowy Barbakan znajduje się na rogu ul. Piastowskiej i ul. Wolności, jest siedzibą Rady Miejskiej.

 

4 myśli na temat “To tylko mury powiadasz, a ja Ci powiem, że mury, to czasami więcej niż…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s