Bo zupa była za słona! Nienawidzę przemocy!

Już tu u siebie gdzieś pisałam o tym, że moje dzieciństwo jak i mojej siostry nie było usłane różami. Nasze dzieciństwo było szkołą przetrwania i dlatego bardzo szybko dorosłam i wciąż czuję, że coś mnie fajnego w życiu ominęło za sprawą ojca despoty.

Tak, bardzo szybko spoważniałam, bo musiałam myśleć jak przetrwać kolejny dzień. Gdzie uciec, aby schować się przed razami pijanego ojca. I uciekałam, najczęściej do szkoły, gdzie brałam udział w zajęciach pozalekcyjnych i starałam się do domu wracać jak najpóźniej, ale w niedzielę to już było gorzej.

Byłam, tak uważam, dobrym dzieckiem i zupełnie nie zasłużyłam na przemoc domową. Dobrze się uczyłam, ale ojciec się tym nie interesował. Nie wiedział do jakiej szkoły chodzę i jakie oceny mam na świadectwie.

Nie myślę teraz już tak często o swoim przegranym dzieciństwie i już potrafię wytłumaczyć ojca dlaczego tak robił, ale to mi zabrało tak wiele lat mojego życia, aby przebaczyć. Ojciec już nie żyje, ale za sprawą takich kampanii to wszystko wraca na chwilę i tak się potrafię na nowo zadumać, że przemoc w moim domu była zupełnie bezzasadna, bo ani ja, ani moja siostra i mama na nią nie zasłużyłyśmy.

Obejrzyjcie klip i popatrzcie na widzów, bo kampania ma moc.

Znacie ludzi statuy – stałych bywalców turystycznych miast – którzy ruszają się dopiero wtedy, kiedy wrzucisz monetę do kapelusza? Ta kampania UNICEF spowoduje, ze zatrzymasz się na dłużej

Wciąż przemoc rządzi w bardzo wielu domach. Podobno w 700 tysiącach domów dochodzi do niej rocznie. Wielu nie przeżywa przemocy i targają się na swoje życie z bezsilności i depresji. Bite są kobiety, bite są dzieci, ale bici są mężczyźni – tak, tak oni też.

Nie orientuję się jak obecnie można bronić się przed przemocą? Niebieska linia, policja, sądy, telefony zaufania, ale jakże często wstydzimy się zgłaszać i tkwimy w domach i związkach, w których regularnie dochodzi do aktów przemocy.

Przemoc jest trudno udowodnić i pamiętam, że kiedy moja mama do sądu zgłosiła świadków, sąsiadów, to nikt się nie odważył zeznawać. Teraz jest akcja – widzisz, słyszysz, to reaguj, ale w praktyce to tak nie działa. Ludzie boją się wychylać i często milczą odwracając głowy. Nie chcą żadnych kłopotów, tego ciągania po policjach i prokuraturach.

Przeczytałam w sieci taki komentarz pod artykułem o przemocy i to też mną wstrząsnęło:

„Działo się to na niewielkiej wsi, w dawnym woj. Kaliskim, zabitej dechami dziurze oddalonej od najbliższego miasta o 40 km. Była niedziela, piękny letni dzień. Pewna wielodzietna rodzina wybrała się do kościoła, po mszy, żona z dziećmi poszła do domu, a szanowny małżonek do wiejskiej knajpy. Po kilkugodzinnej biesiadzie, powrócił do domu i …. on jej nie zbił, on ją skatował. Nie było mowy o wezwaniu policji czy pogotowia, najbliższy telefon był we wsi oddalonej o kilka kilometrów, po za tym „tradycyjny” światopogląd tubylców nie pozwalał na takie „odchyły”. Kobieta, udała się do proboszcza i …. wielebny najpierw przestrzegł ją przed samym myśleniem o rozwodzie, a później dał do zrozumienia, że źle służy mężowi. Katowanie powtórzyło się jeszcze kilka razy, były również wizyty u wielebnego. Obiecał modlitwę. Kobieta, całkowicie osamotniona powiesiła się na samotnym drzewie, w środku pola. Nie pomógł jej nikt, a modlitwy chyba nie zostały wysłuchane.”

 Rodzaje Przemocy

Fizyczna – naruszanie nietykalności fizycznej.

Psychiczna – naruszenie godności osobistej.

Seksualna – naruszenie intymności.

Ekonomiczna – naruszenie własności.

Zaniedbanie – naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich.

Fizyczna – naruszanie nietykalności fizycznej. Przemoc fizyczna jest intencjonalnym zachowaniem powodującym uszkodzenie ciała lub niosącym takie ryzyko, np.: popychanie, szarpanie, ciągnięcie, szturchanie, klepanie, klapsy, ciągnięcie za uszy, włosy, szczypanie,, kopanie, bicie ręką, pięścią, uderzenie w twarz – tzw. „policzek”, przypalanie papierosem, duszenie, krępowanie ruchów, itp.;

Psychiczna – naruszenie godności osobistej. Przemoc psychiczna zawiera przymus i groźby np.: obrażanie, wyzywanie, osądzanie, ocenianie, krytykowanie, straszenie, szantażowanie, grożenie, nieliczenie się z uczuciami, krzyczenie, oskarżanie, obwinianie, oczernianie, krzywdzenie zwierząt, czytanie osobistej korespondencji, ujawnianie tajemnic, sekretów, wyśmiewanie, lekceważenie, itp.;

Przemoc psychiczna jest najczęstszą formą przemocy i jest trudna do udowodnienia.

Seksualna – naruszenie intymności. Przemoc seksualna polega na zmuszanie osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, kontynuowaniu aktywności seksualnej, gdy osoba nie jest w pełni świadoma, bez pytania jej o zgodę lub gdy na skutek zaistniałych warunków obawia się odmówić. Przymus może polegać na bezpośrednim użyciu siły lub emocjonalnym szantażu. Np.: wymuszanie pożycia, obmacywanie, gwałt, zmuszanie do niechcianych praktyk seksualnych, nieliczenie się z życzeniami partnerki/partnera, komentowanie szczegółów anatomicznych, ocenianie sprawności seksualnej, wyglądu, itp.;

Ekonomiczna – naruszenie własności. Przemoc ekonomiczna wiąże się celowym niszczeniem czyjejś własności, pozbawianiem środków lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby. Np.: niszczenie rzeczy, włamanie do zamkniętego osobistego pomieszczenia, kradzież, używanie rzeczy bez pozwolenia, zabieranie pieniędzy, przeglądanie dokumentów, korespondencji, dysponowanie czyjąś własnością, zaciąganie pożyczek „na wspólne konto”, sprzedawanie osobistych lub wspólnych rzeczy bez uzgodnienia, zmuszanie do spłacania długów, itp.

Zaniedbanie – naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich. Jest formą przemocy ekonomicznej i oznacza np.: nie dawanie środków na utrzymanie, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie, nie udzielenie pomocy, uniemożliwianie dostępu do miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka, itp.;

7 myśli na temat “Bo zupa była za słona! Nienawidzę przemocy!

 1. Bicie… Ciekawa jestem, czy rodzic, ktory bije wlasne dzieci zgodzilby sie na taka forme „wychowawcza” w stosunku do siebie? Np. pan, ktory popelnil blad w pracy dostaje 30 batow na goly tylek… A co? Metoda wychowawcza, nie? Mamusia spoliczkowana przez szefa za nieskonczony projekt… – taka mala kara… Przeciez to metoda wychowawcza. Pan policjant zamiast mandatu – prawy sierpowy dla zlego kierowcy – metoda wychowawcza… „tylek nie szklanka”…

  Polubienie

 2. Beatko, przemocowiec nigdy tak nie pomyśli, że mu się też należy. Przemocowiec to słaby człowiek z problemami i niezależnie od wykształcenia, bo biją prawnicy, lekarze i bije zwykły chłop. Nie mają wyobraźni z odwrotną stronę.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 3. Są różne instrumenty……, ale jak co do czego, to nikt nic nie wiedział, nie słyszał i takie tam dyrdymały. Coś tu nie działa w naszym Państwie. Czy to, że Prezydent konwencje podpisał, to gdzieś tam jakiejś kobiecie, czy dziecku jest lżej. nie, bo odpowiedzialne za to służby i tak nie spełniają należycie swojej roli.
  Pozdrawiam Elu 🙂

  Polubienie

 4. Kilka dni temu stala sie wielka tragedia – ojciec pobil ze skutkiem smiertelnych 14-letniego chlopca. Wszystkie media (telewizja, radio, gazety) podaja informacje. Ojciec postawiony w stan oskarzenia w ciagu doby od zdarzenia. Ale na tym nie koniec – wszyscy, ktorzy byli swiadkami zdarzenia zostali oskarzeni o nieprzeciwdzialanie przemocy. Nic dzieciakowi nie przywroci zycia. Tragedia nie do opisania, ale w przeciwienstwie do Polskich realiow sprawa jest nie tylko naglosniona do granic absurdu, ale rowniez od razu ruszyla kampania medialna przeciwko przemocy w rodzinie. Ogolnie przemoc jako taka (niezaleznie, czy werbalna, czy fizyczna) jest tutaj karana. Nikt nie pokazuje „srodkowego palca”, bo za to mozna traffic do wezienia, a po odsiedzeniu wyroku – dozywotni zakaz wjazdu o kraju… (Taki przypadek przytrafil sie Irlanczykowi, ktory pokazal brzydki gest innemu kierowcy, mial pecha, ze przejezdzala policja I ukarala mandatem, odsiedzial kilka dni I po 24 latach dostal bilet powrotny do Irlandii… A w Polsce? Pokutuje pojecie „donosiciela” I ludzie wola odwrocic wzrok, niz zglosic do sluzb socjalnych fakt, ze za sciana ktos katuje dziecko. A jak juz jest za pozno, to tylko ich sumienie pozostaje, bo nikt nie bedzie od nich wymagal odpowiedzialnosci za zaniedbanie… Ciezka sprawa…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s