Odszedł bardzo charyzmatyczny człowiek!

Wszyscy umrzemy niestety i na każdego przyjdzie ten czas pożegnania ziemskiego padołu. Umierają zwykli ludzie i umierają ludzie, którzy coś znaczą i znaczyć będą, bo swoim całym życiem przyczynili się do tego, że się o nich mówi za życia i mówić się będzie po śmierci. Wpisali się w naszą historię po porostu.

Wczoraj odszedł od nas prof. Władysław Bartoszewski i w godzinach wieczornych ta smutna wiadomość zalała media i Internet. Dziennikarze i zaproszeni goście wspominali tego, jakże zasłużonego człowieka dla naszej demokracji. Człowieka, który całe swoje życie poświęcił, by mówić i pisać, abyśmy nie zapomnieli skąd jesteśmy i chciał byśmy zmierzali w dobrym kierunku, Byśmy byli godnym narodem i aby Polska w świecie zaczęła się liczyć, a świat nas widział jako kraj po przejściach, zmierzający w stronę – do wolności.

Nie jestem historykiem, bo jestem zwykłą seniorką, ale zdolna jestem do samodzielnego myślenia i takich ludzi jak Władysław Bartoszewski, kiedy odchodzą powinniśmy szanować ze wszech miar. Odchodzą tytani i jest ich coraz mniej. Odchodzą ludzie z wielkimi życiorysami, których dokonania można przeczytać choćby w Wikipedii i tam dzisiaj zajrzałam. Zobaczyłam szeroki wachlarz, jaki Bartoszewski oferował jako człowiek posługujący się językiem szybszym niż karabin maszynowy. Pisał książki i artykuły. Wykładał, uczył, dzielił się swoimi przemyśleniami i walczył o Polskę.

W okresie swoich 93 lat miał jeszcze wielkie plany, ale nawet taki tytan jak Bartoszewski nie  obronił się przed śmiercią.

Taka jest kolej rzeczy, że śmierć dopada nie wiadomo kiedy i jak szybko żył, tak szybko, w biegu umarł i pozostawił po sobie wyrwę nie do zapełnienia.

Dziennikarze zastanawiają się w niektórych miejscach, czy nie powinien być pochowany na Wawelu, jako zasłużony Polak, a ja pod jednym z nich napisałam, że prof. Bartoszewski za bardzo kochał ludzi, by go wyalienowano w ciemnych murach.

Prof. powiedział, że warto być przyzwoitym i w tych trzech słowach zawarta jest cała filozofia życia i ja tak staram się żyć, aby po mojej śmierci ktoś, choć jeden człowiek mnie wspomniał, że to była przyzwoita osoba.

Jednak prof. naraził się wielu i nie minęło kilka godzin, by w Internecie przeczytać słowa niepochlebne i kierowane wprost, kiedy prof. Bartoszewski jeszcze nie ostygł.

Jeśli ktoś wejdzie na fan-page kandydata na Prezydenta – Janusza Korwin Mikke, to natknie się na szaleństwo hejtu na profesora i daję poniżej tylko jeden wybrany komentarz z całej dyskusji i włos się jeży na głowie, że ludziom takie słowa, tak łatwo wychodzą spod klawiatury!

Bartoszewski? Polski inteligent, nie żartujmy. Antypolska gnida.

Ludzie zapominają o tym, że po śmierci wszyscy będziemy sądzeni, a co zostawimy w sieci, to zostanie na zawsze, a więc ściek i plugastwo także.

Warto być przyzwoitym!

8 myśli na temat “Odszedł bardzo charyzmatyczny człowiek!

 1. Profesor zawsze mówił to co myślał , nazywał rzeczy po imieniu – był szczery do bólu … a taki sposób bycia , bez podlizywania się innym , bez udawania , krygowania się , maskowania swoich poglądów zawsze wzbudza niechęć i często nie przysparza zbyt wielu przyjaciół. Ludzie nie lubią słuchać prawdy, zwłaszcza gdy jest bolesna. Jak to ujął prof. „Naród nie składa się z samych aniołów, bo nie byłoby kogo beatyfikować, kanonizować ani odznaczać.” 🙂 – Mnie też zasmuciła śmierć p. Bartoszewskiego , ale to ,że w wieku 93 lat odszedł z marszu , że śmierć musiała go wręcz oderwać od biurka , bo ciągle pracował to, to jakoś tak mnie nastroiło pozytywnie …

  Polubienie

 2. Kiedy ostatni raz się pokazał, to sobie tak pomyślałam, że jeszcze ile mu zostało i jeszcze pomyślałam, że spokojnie do 100 pożyje, bo jego żywotność była jakby nieskończona, a tu masz!
  Masz rację, że ludzie prawdy nie lubią, a gdy ją usłyszą, to się krygują i przeinaczają na swój sposób, albo oplują krytykanta, bo to taka polska maniera i mamy to we krwi.
  Niech spoczywa w pokoju.

  Polubienie

 3. Z żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Władysława Bartoszewskiego. Jestem jeszcze z dala od kraju, a informację przeczytałam w Internecie. Myślę, że był jednym z niewielu ludzi, dla których przyzwoitość miała podstawowe znaczenie w życiu, polityce. Kto ośmiela się obrzucać błotem osobę zmarłą nie zasługuje na szacunek.
  Pozdrawiam Elu.

  Polubienie

 4. Elu, ja nie potrafię wytłumaczyć tego skąd w Polakach bierze się taka diabelna chęć zniszczenia wszystkiego. Jeśli nie będziemy pamiętać, że mieliśmy dobrych Polaków, którym zależało, to nikt nie będzie nas szanował, bo robimy we własne gniazdo.

  Dobrego wieczoru Elu 🙂

  Polubienie

 5. Zawsze byłam fanką Pana Profesora i będzie mi go bardzo brakowało :(. Jeden z prawdziwych autorytetów. Jak dobrze że mogłam Go spotkać, chociażby poprzez ekran telewizyjny. Cieszę się że był…

  Polubienie

 6. Podpisuję się pod wypowiedziami gospodyni bloga i jej gości. Tak dużo dobrego usłyszałem w telewizji i w radio o tym wyjątkowym człowieku , że ujadanie jego wrogów nie robi na mnie wrazenia.
  Ważne, że swoimi słowami, a przede wszystkim czynami przywrócił do obiegowego języka zapomniane słowo „Przyzwoitość”.
  Wczoraj po informacji o Jego śmierci udostępniłem na Fb sentencję:
  „Nikt ci nie zabroni myśleć jak chcesz, ale postępować jak chcesz, nie zawsze można. Musisz się najpierw dobrze zastanowić, czy komuś nie zrobisz tym krzywdy. Trzeba być przyzwoitym” . Wł. Bartoszewski. Pod tym wpisem znalazło się 20 polubień.
  Niech odpoczywa w pokoju

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s