Jeszcze główka pracuje – jeszcze!

Przeczytałam na jednym z blogów opowiadania opiekunki do osób starszych. W jednym z wpisów przeczytałam jak to starsze małżeństwo, w którym żona cierpi na demencję, bądź chorobę Alzheimera i nie daje żyć swojemu wiekowemu mężowi, któremu skutecznie uprzykrza końcówkę życia i dało mi to do myślenia, bo chyba prawie każda starsza osoba spotkała w swoim życiu taki przypadek, że trudno się pogodzić z tym, że nie dość starość, to jeszcze potworna choroba i chce się zakląć, że starość już jest karą, a choroba mózgu, to kara podwójna, ale za co? Za całe życie?

I ja spotkałam na swojej życiowej drodze taką osobę, która mieszkała ze mną wiele lat przez ścianę i dopóki żył mąż tej Pani, to ona mimo osiemdziesięciu lat biegała jak nastolatka w bucikach na wysokim obcasie po zakupy i wszystko w domu ogarniała. Była taka dzielna i taka szykowana jak na swój wiek.

Jednak los okazał się okrutny i mąż tej Pani zmarł przed nią i za jakiś czas moja sąsiadka była nie do poznania i ja nie wiem, czy wdała się samotność, z którą sobie nie radziła, czy też demencja starcza, albo właśnie ten pieruński Alzheimer.

Często pukała do naszych drzwi, o różnych porach i wołała o pomoc. Raz mnie zaskoczyła, bo wprowadziła do sypialni i w łóżku widziała zabitego Niemca i prosiła, abym jej pomogła go wynieść, gdyż ona nie ma gdzie się położyć. Oczywiście i ja tego Niemca musiałam widzieć i pomogłam jej uwierzyć, że łóżko wolne jest od niechcianego gościa, ale ile musiałam ją przekonywać, to tylko ja wiem.

W mojej rodzinie, w dalszych pokoleniach nie wiem, czy ktoś chorował na tę chorobę, ale póki co, moja Mama ma umysł jak żyleta w wieku 83 lat, choć ciało już odmawia posłuszeństwa.

Bardzo bym nie chciała zachorować z tę chorobę i nigdy bym nie chciała stać się agresywna, kłopotliwa, niezdarna, podejrzliwa i tak dalej. Co robić by nie zachorować na to pieruństwo, przez które moje dzieci mogły by się martwić, że z matką jest nie teges. 

Wpadłam do sieci i wklejam, co należy robić, aby ćwiczyć korę mózgową i zapobiegać temu pieruństwu, ale czy aby na pewno te wskazówki pomogą się uchronić. Przeczytajcie, że wielką rolę odgrywa w naszych czasach elektronika, kiedy to piszemy na forach, przeglądamy w komputerze strony, udzielamy się na portalach społecznościowych i czytamy dużo. Może to jest jakiś ratunek, a może i nie, bo przecież bardzo aktywna Margaret Thatcher mimo wielkiego umysłu i politycznego talentu też zapadła na to pieruństwo, a więc uniwersalnej metody na to nie ma.

Wypowiada się lekarz:

„Mózg bardziej pobudzany – Niecodziennie zachwalam używanie komputerów, smartfonów i gadżetów elektronicznych. Ale faktem jest, że wkroczenie multimediów w nasze życie sprawia, iż ludzkie mózgi są dużo bardziej pobudzane niż jeszcze 50 lat temu. Od dawna wiadomo, że gra na instrumencie muzycznym, rozwiązywanie krzyżówek i granie w brydża utrzymują sprawność mózgu i pozwalają walczyć z demencją i chorobą Alzheimera. Podobnie działa uczenie się języka obcego. Co więcej, naukowcy po 25 latach obserwacji potwierdzają, że osoby wykonujące zawody bardzo wymagające intelektualnie, rzadziej dotyka choroba Alzheimera. Również osoby prowadzące aktywne życie społeczne, które stymuluje mózg, dłużej zachowują zdolności umysłowe. Wniosek dla Ciebie jest taki, że warto utrzymywać aktywność umysłową bez względu na wiek. Im bardziej pobudzasz mózg, tym dłużej będziesz sprawny. Do swojej „gimnastyki mózgu” możesz śmiało dołączyć gry na urządzeniach elektronicznych i czytanie ciekawych artykułów w internecie”.

Tekst pochodzi ze strony http://www.pocztazdrowia.pl/jak-ochronic-sie-przed-choroba-alzheimera/ © Poczta Zdrowia sp. z o.o.

„Nie tylko Margaret Tchther zmagała się z demencją naczyniową. Na schorzenie to cierpiał także Ronald Reagan, prezydent USA. Alzheimer pojawił się w rodzinach takich sławnych ludzi jak: Jacqueline Kennedy, Sting, Bill Clinton czy Martin Scorsese.

Najczęstsze objawy Alzheimera:

 • Zapominanie o ostatnich wydarzeniach.
 • Problem z doborem słów.
 • Kłopoty z wykonywaniem codziennych czynności. Choremu zaczynają sprawiać trudności rutynowe obowiązki, np. ugotowanie obiadu.
 • Utrata zmysłu orientacji. Osoby z chorobą Alzheimera często gubią się na własnej ulicy, na dobrze znanym osiedlu.
 • Zmienny nastrój.
 • Gubienie przedmiotów.
 • Brak umiejętności oceny temperatury.
 • Trudności z liczeniem.
 • Dziwne zachowania. W miarę rozwoju choroby bliski może stawać się podejrzliwy, lękliwy, apatyczny. Bywa, że ma niestosowne zachowania seksualne, np. obnaża się przy obcych.
 • Urojenia. Chory oskarża często rodzinę o kradzież rożnych przedmiotów lub pieniędzy. Może również narzekać, że został porzucony i nikt się nim nie zajmuje.
 • Zaburzenia odżywiania. Bywa, że chory traci apetyt. Albo odwrotnie – przejada się.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/ciekawostki/margaret-thatcher-zelazna-dama-nie-zyje-choc-umarla-na-udar-mozgu-od-l_41203.html

Reklamy

7 myśli na temat “Jeszcze główka pracuje – jeszcze!

 1. Znam te objawy doskonale. Na co dzień mam do czynienia z taką chorą. Już od dawna nie je, nie pije ( odżywianie pozajelitowe). Na nic nie ma siły. Okrutnie cierpi i duchowo i fizycznie. Leży jak kłoda. Żal serce ściska 😦
  Mam zapisaną w genach te chorobę. Już moja Prababcia na nią cierpiała. Tylko dawniej się to nazywało sklerozą.

  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 2. I ja się tego boję. Mam nadzieję, że nas nie dopadnie żadna choroba mózgu., bo to chyba najgorsze i dla nas i dla bliskich, jeśli tacy są wokół nas. Nie rozpatrywała bym tego w kontekście kary. Chorujemy na różne choroby, tak już jest i koniec i nikt i nic tego nie zmieni. Pozdrawiam Elu 🙂

  Polubienie

 3. Mój ojciec (96) z początku nie przyjmował do wiadomości tej choroby, bo przecież inteligent, bo przecież nauczyciel. W chwili obecnej zamknął się w sobie. Nic nie pamięta, nawet poleceń które dostał przed chwilą Nie wie nawet czy jest głodny czy też nie.
  Po śmierci mamy w ub. roku stracił cel- opiekę nad nią.
  na szczęście jest spokojny… a że nie może trafić do łazienki….

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s