Garstka wspomnień przy okazji Dnia Dziecka

Pierwszą córeczkę urodziłam w 1976 roku, a drugą w 1979 roku i jeśli sięgnąć pamięcią to nie były łatwe czasy na wychowywanie dzieci. Nie były łatwe choćby z tego powodu, że ze sklepów zaczęły znikać podstawowe artykuły przemysłowe i spożywcze. Przecież szykował się za chwilę Stan Wojenny i w kraju było polityczne szaleństwo. 

Nic nie było pewne i niczego nie byliśmy pewni, gdyż nie wiedzieliśmy w jakim kierunku to wszystko zmierza. Kiedy pewnego poranka nie było w telewizji programu dla dzieci, a pojawił się komunikat o wprowadzeniu Stanu Wojennego i wszystkich zaostrzeń, to tym bardziej zrobiło się nieciekawie, gdyż nikt nie miał pewności, co do przyszłości.

Gonitwa za wszystkim, długie kolejki za chlebem, butami, masłem i kartki! Kartki na żywność noszone w portfelach przez wszystkie polskie Matki i polowanie na to, co, gdzie rzucili.

Ubranka dla dzieci prawie nie do zdobycie i trzeba było kombinować, aby odziać te nasze polskie dzieci. Dobrze było jeśli w rodzinie była jakaś krawcowa, która z resztek coś tam uszyła, albo przerobiła. 

E, nie ma już tego po raz wtóry powtarzać, bo współczesne Mamy i tak nie uwierzą, kiedy półki uginają się od wszystkiego, ale my Matki starej daty, możemy sobie tylko pogratulować, że dałyśmy radę wychować te nasze pociechy. Nie było lekko, łatwo i przyjemnie, ale dałyśmy radę, a dziś?

W Dniu Dziecka życzę moim Córkom w tym, moim, magicznym miejscu, tylko dobrych lat w zgodzie i zdrowiu i posyłam im piosenkę, aby nigdy nie zabiły w sobie tamtych dziewczynek.

 

5 myśli na temat “Garstka wspomnień przy okazji Dnia Dziecka

 1. I ja dołączam się do życzeń Twoich już dorosłych Dzieci.
  Przypomniałaś mi Elu tamte czasy.
  Moje dzieci są nawet z tych samych roczników co Twoje.

  Miłego Dnia 🙂

  Polubienie

 2. Ulu jak ten czas poleciał. Nie wiadomo kiedy i tak od czasu do czasu sięgam po albumy, siedzę i dumam nad tymi zdjęciami. Przypominam sobie, aby w głowie poukładać.

  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s