„Francuska suita” – moje kino

„Irene Niemirovsky urodziła się w 1903 roku w Kijowie w rodzinie rosyjskich Żydów. Po wybuchu rewolucji październikowej wyjechała z Kijowa i na stałe osiadła we Francji. Ukończyła studia na Sorbonie i zaczęła pisać pierwsze swoje powieści.
W czasie wojny musiała nosić żółtą gwiazdę i to właśnie wówczas rozpoczęła prace nad „Francuską suitą” – pięciotomową powieścią opowiadającą o niemieckiej okupacji Francji.
Ukończyła tylko dwie części, ponieważ w 1942 roku  została aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie została zamordowana. W tym samym obozie został też zagazowany jej mąż.
Pierwsza część powieści to opis wielkiej ucieczki mieszkańców z Paryża po wejściu Niemców do Francji. Pokazuje tu wielki przekrój zachowań ludzkich w obliczu zagrożenia.
Druga część to opowieść o mieszkańcach małego miasteczka pod okupacją niemiecką. Głównie o kobietach,które smutne i samotne z ciekawością przyglądają się Niemcom. Nawiązują się przyjaźnie, rodzi się nawet pierwsza miłość.
„Francuska suita” to piękna książka i wielka szkoda że Irene Niemirowsky nie mogła jej dokończyć”.

I na podstawie tej książki został nakręcony film w 2014 roku z cudowną obsadą i grą aktorską. Proszę poświęćcie swój czas na obejrzenie tego filmu, pod tym samym tytułem jak książka.

Chusteczki konieczne. 🙂

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s