William Golding – „Człowiek wyt­warza zło, jak pszczoła miód”

 

Lubię oglądać programy dokumentalne, z których czerpię wiedzę o świecie, bo nie samą Polską chcę żyć. Skoro nie mogę podróżować, by świat zwiedzać, to chłonę wiedzę z telewizji i z Internetu.

Jednak nie zawsze mi to na dobre wychodzi, ponieważ ostatnio jestem po trzech dokumentach i jestem bardzo zasmucona i zastanawiam się w jakim kierunku ten świat podąża.

Jest taka piosenka, w której się śpiewa, że świat nie jest taki zły, niech no tylko zakwitną jabłonie, a ja wiem z tych dokumentów, że świat jest potwornie zły i aby nie płakać nad światem, to trzeba przestać oglądać filmy dokumentalne, bo wówczas w nieświadomości żyje się lżej.

Człowiek jest zdolny do wszystkiego i z premedytacją niszczy swoje środowisko – faunę i florę tylko dla wielkich pieniędzy.

Afryka, gdzie masowo zabijane są tam słonie i nie dla mięsa, a tylko dla dwóch słoniowych ciosów, które są przetwarzane na pieprzone bibeloty, wisiorki i biżuterię. Mięso słonia zostaje zostawione naturze i po prostu nikomu nie jest potrzebne. W ciągu miesiąca potrafią kłusownicy zabić nawet 300 słoni, by pozyskać kość słoniową, którą przemyca się do Tajlandii, Chin i krajów arabskich.

Ilości pozyskane są zatrważające, bo idą w tony, które nielegalnie są transportowane do gangów, które je przetwarzają.

Ilości idą w tony, a więc proszę sobie wyobrazić ile zwierząt zostaje zabitych. Kilogram kości słoniowej kosztuje 500 dolarów i na nic są strażnicy, którzy wyłapują kłusowników, którzy wciąż są ponad to.

To samo dzieje się z nosorożcami, które też są masowo wybijane, a więc powstaje pytanie dokąd ten świat zmierza, kiedy wciąż jest wielkie zapotrzebowanie na te produkty i dopóki będzie to świadczyło o wysokim statusie, tak długo będzie rzeź zwierząt w imię wielkiej mamony.

Kiedy zabiją ostatniego słonia, albo nosorożca, by z ich kości  zrobić naszyjnik, albo kolczyki? Kiedy krajobraz afrykański pozbawiony zostanie w dostojnie kroczące słonie, bo jak na razie produkcja narkotyków stoi na drugim miejscu, bo na pierwszym jest rzeź elefantów! 

I co mi to dało, że sobie popisałam ze łzami w oczach, nad ginącym gatunkiem, który ewaluował przez tysiące lat, kiedy w tej właśnie chwili, strzelba kłusownika ponownie zabiła, co najmniej pięć słoni!

 

https://www.youtube.com/watch?v=8AwRkOaqPsQ

Drugi dokument dotyczący wojny w Syrii, gdzie brat zabija brata, a zbudowane miasta zmieniły się w ruiny. Nikt nie wie kto strzela i po co strzela, a reżim ma się świetnie.

I zmierzam do najpiękniejszej plaży w Copacabany – dzielnica Rio de Janeiro, gdzie odpoczywa i plażuje cały świat, ale nikt nie wie, co dzieje się tuż za plażą. Tam jest najbardziej nędzne życie pośród wąskich uliczek, śmierdzących uliczek, kiedy bogaci wygrzewają się na piaskach Copacabany.

To tam biedni ludzie walczą o przetrwanie i robią wszystko, by przeżyć z turystów dogadzając im najlepszymi usługami, drinkami, leżakami i parasolami znoszonym wąskimi uliczkami, brudnymi uliczkami za marne pieniądze.

A tymczasem w Polsce do władzy dorwali się wariaci i kompletnie oderwani od europejskich standardów i mamy u władzy w maleńkim kraju oszołomów, którzy sprowadzają wszystko do poziomu średniowiecza, ale co to jest wobec zabijanych słoni, wojny w Syrii i ogólnoświatowej biedy. Oni mają w zamyśle tylko jedno – skasować dotychczasowy porządek w kraju i jeśli tak dalej pójdzie, będziemy mieli swoją Syrię, Majdan i jeszcze większą biedę!

I pamiętajcie, nigdy nie wdawajcie się w dyskusję z fanatykami Ojca Rydzyka, Prezesa Kaczyńskiego i tego całego PiS, bo oni są gorsi od tych, którzy zabijają słonie!

12 myśli na temat “William Golding – „Człowiek wyt­warza zło, jak pszczoła miód”

  1. Człowiek nie jest złem. Owszem, ułomność i omylność to jego atrybuty. Jeśli przyjąć znaczny stopień tolerancji, okaże się, że wszyscy jesteśmy tylko i aż ludźmi.

   Polubienie

   1. Stawianie pieniędzy ponad wszystko mści się wewnętrzną pustką i poczuciem wiecznego braku. Nie tędy droga. Są wartości niezbywalne, które czynią życie człowieka satysfakcjonującym.

    Polubienie

   2. Tyle że człowiek nie chce na co dzień pamiętać o tych wartościach , zapomina je ale o dziwo 🙂 zła nie trzeba mu przypominać ciągle się nim posługuje: gniewem, krzykiem, siłą, rządzą wszystkiego, obłudą, zazdrością, zawiścią, chęcią posiadania……….. mogłabym tak bez końca aż by mi słów zabrakło….

    Polubienie

   3. Ułomność i omylność to jego atrybuty ….? 🙂 Człowiek jest złem w świadomym działaniu i świetnie zdaje sobie sprawę z tego co robi, czego pragnie, do czego dąży, jakie będą konsekwencje…….. Wie, że to co robi jest złe lecz dalej to robi , bo ……….? Na pewno nie dlatego , że błądzi , że jest omylny i pełen ułomności……..A do tego jest wobec siebie bardzo łaskawy w ocenach. Stworzył nawet mnóstwo sloganów, by wygładzić swoją naturę nad którą nie chce mu się popracować ….tylko ludzie i aż ludzie jest jednym z takich właśnie sloganów. Ubraliśmy nasze ” piękno ” w słowa i głośno je wypowiadamy ale dalekie są one od prawdy. Wymyśliliśmy sobie pojęcia mniejszego zła i większego zła, gdzie jedno usprawiedliwiamy, bo popełnia je większość z nas 🙂 A na prawdę ” pięknych ” ludzi jest garstka.

    Polubienie

   4. Uważam, że wszelkie dobro tkwi w nas samych; w tym, ile zdołaliśmy zaczerpnąć od innych ludzi i w tym, ile przekazaliśmy dzieciom. Jak mówił prof. Bartoszewski, nie wszystko musi się opłacać, ale przecież są wartości cenniejsze od dóbr materialnych. Wspomnę tylko o poczuciu godności, zadowolenia ze sprawiedliwych poczynań, otwartości na przyjaźń i miłość.

    Polubienie

   5. aka no ładnie mówisz ale to wszystko gadanie o tym jakimi ludzie chcieliby być a właściwie za jakich chcieli by uchodzić…….”Pięknych” ludzi jest naprawdę bardzo mało rzadko ich można spotkać więcej spotykam głupców udających, że reprezentują szlachetne wartości…..

    Polubienie

 1. „Im bliżej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta”… Świat jest cholernie niesprawiedliwy, wszystko krąży wokół pieniędzy, i co nam z tego rozwoju, rzekomej cywilizacji, skoro rodzi to w ludziach tyle brutalności… Zbyt dużym kosztem to wszystko się odbywa.
  Pozdrawiam!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s