101 Urodziny Danuty Szaflarskiej :)

Dzień dobry. 🙂

Nie może na moim blogu zabraknąć tak ważnej daty, jaką są urodziny naszej, wielkiej aktorki – Danuty Szaflarskiej.

Nie wszystkim udaje się dożyć tak pięknego wieku i w zasadzie wypada Pani Danucie życzyć jeno dużo, dużo zdrowia na następne lata życia. 

https://www.youtube.com/watch?v=o7-mQIY3BBI

Skończyła 101 lat. Aktywna zawodowo, gra w kilku spektaklach, tylko denerwuje się, że ma mało siły, żeby robić wszystko w mig.

Danuta Szaflarska rzadko udziela wywiadów, bo wszyscy pytają ją o receptę na długowieczność. Zgodziła się na rozmowę z Aliną Gutek z miesięcznika „Zwierciadło”. Zaskakuje szczerymi wyznaniami.

„Jestem zahartowana wojną, powstaniem. Cierpiałam głód mniej więcej przez 12 lat, bo i w czasie studiów, i podczas wojny, i w powstaniu. A po wojnie też się nie przelewało. To pewnie dlatego żyję tyle lat” – powiedziała.

„Największy głód panował w powstaniu i tuż po. Zdarzyło się, że znalazłam na ulicy ogryzek, podnosiłam go, umyłam i zjadłam. Wie pani, różne świństwa się jadło z głodu. Na przykład w czasie powstania chłopcy zdobyli wytłoczyny z maku, takie odpadki, które daje się świniom. I to było wspaniałe jedzenie.

Moja córka Marysia, która urodziła się rok przed wybuchem powstania, też głodowała. W ciągu trzech miesięcy zjadła tylko jedno jajko” – opowiada Szaflarska, która uważa, że trudności mobilizują.

Zapytana o to, czy była kochliwa, odpowiedziała:

„Tak, miłość jest napędem do życia, zakochanie to najfajniejszy okres, ale krótki. Zakochiwałam się rzeczywiście dość często, ale trwało to rok, czasem dwa, potem mijało. Jednak zawsze byłam wierna swoim mężom, dopóki byliśmy razem”.

Uważa, że związek na całe życie jest możliwy.

„Miłość przeradza się potem w przyjaźń. Moje związki nie przetrwały, ponieważ mężowie zakochiwali się i mnie zostawiali. Na początku myślałam: Trudno, przejdzie im.

Ale kiedy widziałam, że rodzi się coś poważniejszego, natychmiast się rozwodziłam, nie tolerowałam trójkątów małżeńskich, choć bardzo to przeżywałam. Gdyby była szansa naprawienia małżeństwa, to bym przeczekała. Ale nie było” – wyznała.

Po raz pierwszy wyszła za mąż, gdy miała 26 lat.
„Mama powiedziała mi, żebym pamiętała, że żonaty i ksiądz to nie mężczyzna. Więc nie interesowałam się księżmi ani żonatymi. Nigdy nie rozbiłam żadnego małżeństwa, mam czyste sumienie” – powiedziała na łamach „Zwierciadła”.

Aktorka żałuje jednak, że miała za mało czasu dla swoich dzieci.
„Nie stworzyłam im takiego domu, w którym rodzina siada razem codziennie do obiadu, kolacji. Wiedliśmy zawsze cygańskie życie” – dodała.

Był też okres, kiedy piła.
„Z rozpaczy, codziennie przez pół roku, po tym jak dowiedziałam się, że zginął mój brat. Ale w pewnym momencie powiedziałam: stop.
Przez 20 lat paliłam papierosy. Czyli robiłam wszystko to, czego nie powinno się robić” – przyznała.

http://kobieta.wp.pl/gid,17262644,img,17262664,kat,26405,title,Danuta-Szaflarska,galeriazdjecie.html

 

Danuta Szaflarska występowała m.in. w Teatrze na Pohulance w Wilnie (1939-41), w teatrze podziemnym (1942-43) i teatrze frontowym AK (1943-45). W latach 1945-46 była aktorką Starego Teatru w Krakowie, w latach 1946-49 Teatru Kameralnego Domu Żołnierza w Łodzi, W latach 1949-54 występowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie, w latach 1954-66 w Teatrze Narodowym. W latach 1966-85 była aktorką stołecznego Teatru Dramatycznego. Tuż po II wojnie światowej rozpoczęła się także jej kariera filmowa. Aktorka zagrała wtedy w filmie „Zakazane piosenki”.

 

Na swoim koncie ma ponad 50 filmów i jeszcze więcej spektakli teatralnych i telewizyjnych. Za wspaniały dorobek i niezwykłą osobowość w 2014 roku wyróżniona została „Diamentem Trójki”. – To dla mnie wieki zaszczyt i radość. To dowód sympatii i tego, że moja praca przydaje się ludziom – mówiła Danuta Szaflarska.

Od maja 2010 r. aktorka należy do zespołu TR Warszawa. Wystąpiła tam w wystawionej przez reżysera Grzegorza Jarzynę sztuce Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” (2009) w roli Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim, za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza. Jarzyna podjął się ponadto przeniesienia sztuki Masłowskiej na ekran; film „Między nami dobrze jest” powstał w 2014 r.

http://www.polskieradio.pl/9/1278/Artykul/1370853,Danuta-Szaflarska-swietuje-100-urodziny

https://www.youtube.com/watch?v=HU-A5wLKYXU

2 myśli na temat “101 Urodziny Danuty Szaflarskiej :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s