Błyszcząca ciekawostka :)

Dobry wieczór. 🙂

Kiedy dzisiaj Antoni Macierewicz ogłosił 20 przyczynę katastrofy smoleńskiej, to ja szybko pilotem przełączyłam kanał i natrafiłam na bardzo ciekawy dokument, który kompletnie mnie pochłonął. 

Nie wiedziałam, że istnieje coś tak pięknego jak kamień o nazwie zultanit, który bardzo trudno zdobyć, gdyż występuje w niewielu miejscach. Polowanie na ten kamień, to jest nie lada wyzwanie, gdyż usadowiony jest w podziemnych miejscach – grotach, jaskiniach bez dostępu światła. Dlatego tak trudno zlokalizować jest jego występowanie i tak trudno jest natrafić na żyłę tego cudeńka.

Występuje w Turcji i jest rzadkim kamieniem o tak pięknych barwach i naprawdę w sieci nie ma zbyt wielu wiadomości o nim w języku polskim, a więc wklejam tekst jaki udało mi się znaleźć, abyście poznali bliżej walory i piękno tego niezwykłego kamienia. 

Może komuś te wiadomości przydadzą się podczas planowania zakupu biżuterii dla siebie, albo na prezent. 🙂

Turecki skarb

Zultanite jest kamieniem od niedawna wykorzystywanym do produkcji biżuterii, jednak jego właściwości sprawiają, że zaczyna cieszyć się on coraz większą popularnością wśród klientów salonów jubilerskich na całym świecie. Zainteresowanie to bierze się z faktu, że kamień ten zmienia kolor – od zielonego poprzez bursztynowy do malinowej czerwieni. Kamień ten jest rzadki i występuje tylko w Anatolii w Turcji. Kolor kamienia zmienia się w zależności od kąta padania światła – inną barwę ma w świetle dziennym, inną w pomieszczeniach, co sprawia, że kamień może zmienić kolor kilka razy dziennie. Przez specjalistów zultanite porównywany jest do aleksandrytu, jednak w przeciwieństwie do niego wyświetla szereg barw, a nie tylko dwie podstawowe. O niezwykłości kamienia świadczy również występujące w zultanite zjawisko „kociego oka”, efekt odbicia, który pojawia się jako jedno jasne pasmo światła na całej powierzchni kamienia. GIA (Gemological Institute of America) klasyfikuje zultanite jako II typ przejrzystości kamienia, co oznacza, że ogladając kamień nie zauważa się „wtrąceń”. Kamień jest twardy, 7 w skali Mohsa, a współczynnik załamania światła wynosi 1,75. Podkreślenia wymaga fakt, że po raz pierwszy zultanite został oszlifowany i wykorzystany do produkcji biżuterii w 1977 roku. Obecnie pojawia się w niej coraz częściej, a ze względu na swoje unikalne właściwości i trudność w jego pozyskaniu jest jednym z ciekawszych kamieni jubilerskich pojawiających się na rynku w ostatnim czasie.

http://www.polskijubiler.pl/artykuly-z-dzialu-2?k=137%2F58%2Fnumer%2F01-2015%2Fdzial-problem-bran-y

6 myśli na temat “Błyszcząca ciekawostka :)

  1. Nie bardzo mnie się podoba.
    Nie interesują mnie takie rzeczy, bo nie noszę żadnej biżuterii, ale wiedzieć zawsze warto, że jest taki kamień. 🙂 .
    Pozdrawiam Elu. 🙂 .

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s