A kiedy cię pocałuję, Trzy dni w gębie cukier czuję – Jan Kochanowski

Dzień dobry. 🙂

Na moim blogu staram się poruszać różne tematy i staram się, aby te tematy były ciekawe i pomocne, choć często bywają kontrowersyjne.

Dziś o cukrze!

Nie szkodzi kochani, że ograniczamy w swoim menu wszystkie napoje i potrawy, w których podejrzewamy, że jest cukier.

Nie szkodzi, że ograniczamy spożycie słodkości i nie słodzimy herbaty, ani kawy, bo i tak we współczesnym świecie skazani jesteśmy, jakby podstępnie do spożycia cukru wbrew naszej woli.

Dlatego, bo cukier jest wszędzie dosłowne i nie jesteśmy w stanie uniknąć jego spożywania. Podstępnie ukrywany jest na etykietach i występuje pod innymi nazwami, które usypiają naszą czujność.

Jednak nie można popadać w paranoję, gdyż naukowcy dopuszczają w ciągu doby spożycie 6 łyżeczek cukru, ale bądźmy ostrożni, bo nadmierne spożycie cukru prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych, a cukier wcale nie krzepi.

 

Cukier to silny środek uzależniający. Często przyjmujemy go w ukrytej formie nie mając tego świadomości. Jak wykazują niezależne badania, coraz więcej osób cierpi z powodu chorób będących konsekwencją jego spożywania. Mowa o cukrzycy, nadwadze, otyłości, chorobach Alzheimera i nowotworach. Dlaczego tak poważny problem jest pomijany w głównym nurcie informacyjnym? Czy cukrowe lobby trzyma w ręku polityków? Hans-Ulrich Grimm jako pierwszy ujawnia skandaliczne związki pomiędzy państwową protekcją cukrowników i najważniejszymi chorobami cywilizacyjnymi. Ujawnia globalne powiązania biznesowe tego przemysłu, opowiada o cierpieniu ofiar oraz o tle i możliwościach rozwiązania cukrowego problemu. Uwolnij się od „białej śmierci”.

 

8 myśli na temat “A kiedy cię pocałuję, Trzy dni w gębie cukier czuję – Jan Kochanowski

  1. Witaj 🙂 Ja na szczęście nie jestem osobą uzależnioną od cukru i nawet nie świadomie spożywam go zbyt dużo bo jem jednolicie i mało co przetworzone produkty……Mnie natomiast bardziej niepokoi wszechobecne aluminium , z którym nasz organizm nie daje sobie rady a które utlenia się do produktu przez nas spożywanego. Wprawdzie garnki aluminiowe wycofano z obiegu właśnie na fakt przedostawania się aluminium do produktów w nich przygotowywanych ale co z tego….Tubki pasy zamknięte są aluminiową nalepką i dopiero zakrętką…., nakrętki w wielu butelkach mają pod wierzchnią warstwą plastiku warstwę aluminium, kartonowe pudełko do mleka wyścielone jest od wewnątrz aluminium, opakowanie z przyprawami wyściełane jest od wewnątrz aluminium, czekoladki są w złotku , które są z aluminium…..itd itd…..

    Polubienie

  2. Mnie bardzo irytuje cukier w keczupie i tym podobnych. Jeśli decyduję się na słodycze, to ok, mój wybór. Ale taki keczup? A produkty „dla dzieci”? Masakra po prostu. Na szczęście mój wnuk bez protestu zjada kaszę jaglaną z bananem po prostu. Albo z jabłkiem. I serek bez żadnych dodatków. I pije wodę. Widze jednak, że część rodziców daje dzieciom kubusie czy płatki śniadaniowe… sam cukier niestety.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s