Nie kupuj nic Made in China!

Świat jest straszny, bo gdzie tylko nie zajrzeć, to dzieją się okropne rzeczy i krzywdzeni są ludzie, albo zwierzęta.

W każdym kraju dzieje się coś bardzo złego i nieetycznego.

Niedawno byliśmy z Mężem w dużym sklepie, a na wieszakach wisiały bardzo elegancko wykonane spodnie  -dżinsy.

Mąż zdjął swój numer z wieszaka, gdyż chciał te spodnie przymierzyć.

Coś mnie tknęło i poprosiłam, aby zobaczył na metce skąd ten towar pochodzi i okazało się, że z Made in China.

Chiny to wciąż nieodgadniony kraj i mało wiemy o nim, ale ten kto trochę interesuje się Chinami, to wie, że Człowiek jest tam w nieludzki sposób wykorzystywany, jako tania siła robocza.

I miałam rację, że nie chciałam, aby Mąż kupował te spodnie, gdyż każda para spodni zlana jest niesamowitym ludzkim, dziecięcym wysiłkiem i potem.

Obejrzycie film dokumentalny pt. „Chiny w kolorze blue” Jest to wstrząsający obraz o tym, jak nie szanuje się w Chinach ludzi, a nawet dzieci.

Współczesne Chiny to kraj jaskrawych kontrastów. Ekonomiczne reformy Deng Xiao Penga wykreowały nową generację przedsiębiorców, takich jak pan Lam, właściciel Lifeng Factory w Shaxi. Jego firma produkuje dżinsy, które eksportuje na cały świat (również do Polski). Dwie dekady wcześniej Lam był robotnikiem i jeździł do pracy rowerem. Ale taki sukces to rzadkość.

Dziś 130 milionów Chińczyków, zwłaszcza młodych dziewczyn, opuszcza swoje rodzinne wioski szukając szansy na lepsze życie w miastach. Jedną z nich jest 16-letnia Jasmine, której rodzice pracują przy uprawie ryżu, a ona w Lifeng może zarobić 6 centów na godzinę. Mieszka na czwartym piętrze w wąskiej klitce razem z dwunastoma koleżankami z pracy, swoimi rówieśnicami.” Nigdy nie patrzyłam na świat z tak wysoka” – cieszy się. Ale entuzjazm szybko mija. Po paru tygodniach dziewczyna jest tak zmęczona, że nie może jeść i zasypia w pracy.

Film Micha X. Peleda powstawał nie bez trudności. Chińskie władze parokrotnie przerywały zdjęcia; doszło nawet do aresztowania ekipy i konfiskaty taśmy. Reżyserowi udało się jednak dokończyć produkcję.

W swoim filmie prezentuje nowe Chiny bez retuszu. Prawdziwe oblicze tamtejszego sukcesu ekonomicznego najdobitniej definiują nisko opłacani robotnicy pracujący często po 20 godzin na dobę, siedem dni w tygodniu, nawet w nocy. Niektórzy zgodzili się na rozmowę przed kamerą. Spokoju pana Lama nie burzą jednak nawet inspektorzy pracy. Siedząc przy komputerze za pomocą kamer monitoruje pracę w całej fabryce. Jeśli Jasmine odejdzie, na jej miejsce znajdą się dziesiątki innych dziewczyn marzących o „nowym wspaniałym świecie”.

http://www.film.gildia.pl/filmy/china_blue

https://www.youtube.com/watch?v=2IY30Z2i0mk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s