Moje jesienne kino – „Doktor Żywago”!

 Jesienny dzień i do tego wolny od obowiązków postanowiłam spędzić w domowym kinie.

Nie wiem jak to się stało, że dopiero dziś obejrzałam bardzo stary film pt. „Doktor Żywago”.

Film nakręcony w 1965 roku, ale jak nakręcony!

Kto lubi filmy kręcone na podstawie powieści i z wielkim  rozmachem, to nie będzie zawiedziony.

Przez ponad trzy godziny nie ma mowy o nudzie, bo w filmie zadbano o rosyjskie klimaty, pejzaże, rosyjską kulturę i muzykę, chociaż film realizowany był przez wytwórnię USA. Udało się w filmie uchwycić rosyjską duszę!

Naprawdę polecam ten film, a sama powzięłam decyzję, że obejrzę wszystkie inne wersje i sobie je porównam.

W tej wersji tytułową rolę zagrał Omar Sharif, a piękną Larę przecudowna Julie Christie, od której nie można oderwać wzroku.

Polecam, polecam na długie, zimowe wieczory we dwoje, bo jest to cudny melodramat!

 

Nagrodzona 5 Oscarami ekranizacja słynnej powieści Borysa Pasternaka. Porywająca opowieść o niespełnionej miłości na tle wstrząsanej politycznymi niepokojami Rosji początku XX wieku.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1897. Ośmioletni Jurij Żywago zostaje sierotą. Trafia pod opiekę przyjaciół rodziców, u których znajduje spokój i miłość. W nowym domu chłopiec zaprzyjaźnia się z córką gospodarzy, Tonią. Po latach dziewczyna (Geraldine Chaplin) i studiujący medycynę Jurij (Omar Sharif) pobierają się. Pewnego dnia młody lekarz spotyka piękną Larę (Julie Christie), w której zakochuje się bez pamięci. Nie potrafi o niej zapomnieć. Tymczasem Rosja stoi u progu rewolucji, która na zawsze odmieni losy bohaterów.

Borys Pasternak napisał „Doktora Żywago” w okresie „odwilży” po stalinowskiej dyktaturze. Powieść została wydana we Włoszech, co w Związku Radzieckim uznane zostało za cios wymierzony w państwo radzieckie. Pasternaka usunięto ze Związku Pisarzy, pojawiały się żądania deportacji. Zupełnie inna atmosfera panowała za granicą, gdzie dzieło Pasternaka szeroko dyskutowano i przetłumaczono na ponad 20 języków. Rozgłos towarzyszący książce sprawił, że szybko zainteresowali się nią wielcy producenci. Epicka powieść z wyrazistym wątkiem miłosnym była idealnym materiałem na komercyjne widowisko. Reżyserię powierzono DAVIDOWI LEANOWI, który po nakręceniu „Mostu na rzece Kwai” i „Lawrence’a z Arabii” uchodził za specjalistę od monumentalnych filmowych fresków. Wysoki poziom artystyczny zagwarantowali stali współpracownicy Davida Leana – autor scenariusza, dramaturg Robert Bolt i kompozytor, Maurice Jarre. Skomponowana przez niego muzyka, z przewodnim „motywem Lary” na bałałajkę, na stałe zapisała się w historii kina. Główną rolę męską reżyser powierzył Omarowi Sharifowi, który za swoją kreację został uhonorowany m.in. Złotym Globem. Do ról kobiecych zaangażowano córkę Charliego Chaplina – Geraldine Chaplin, oraz znaną ze współpracy z brytyjskimi „młodymi gniewnymi” Julie Christie. Skala przedsięwzięcia była ogromna. 700 hiszpańskich robotników stworzyło na przedmieściach Madrytu replikę Moskwy, w scenach zbiorowych wystąpiło tysiące statystów, wśród których znaleźli się m.in. żołnierze armii generała Franco. Sceny syberyjskie kręcono w Finlandii, a do sceny wiosennego pola sprowadzono z Holandii tysiące żonkili. Zrealizowany z rozmachem i dbałością o najmniejsze szczegóły „Doktor Żywago” odniósł oczekiwany sukces: zdobył 5 statuetek Oscara – za najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, muzykę, scenografię i kostiumy. Amerykański Instytut Filmowy umieścił film na liście 100 arcydzieł amerykańskiej sztuki filmowej.

czytaj wiecej: http://www.alekinoplus.pl/program/film/doktor-zywago_1084#ixzz4vVZ1Q18uhttp://www.alekinoplus.pl/program/film/doktor-zywago_1084

 

 

 

4 myśli na temat “Moje jesienne kino – „Doktor Żywago”!

  1. Tak się składa, że jestem wielką miłośniczką tego filmu i tej właśnie wersji. Oglądałam go wiele razy, wiele lat temu i parę miesięcy temu. Zawsze robi takie samo wrażenie, wyciska łzy. To film o prawdziwej miłości w trudnych czasach. Najpiękniejszy film o miłości. Pozdrawiam 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s