Potworki na Placu Piłsudskiego w Warszawie!

Zdjęcie użytkownika Elżbieta Maria Saga.

Jestem Polką i żyję w Polsce, a moją stolicą jest Warszawa.

Byłam w Warszawie tylko jeden raz w życiu, w latach sześćdziesiątych i naprawdę nie pamiętam zbyt wiele.

Pamiętam, że Warszawa wciąż podnosiła się z pożogi wojennej, kiedy Niemcy zbombardowali to miasto prawie doszczętnie, ale się podniosło jak Feniks z popiołów.

Dość uważnie śledzę, to co dzieje się w mojej Stolicy i kibicuję jej, aby dorównywała swoją świetnością innym Stolicom w Europie i nie tylko.

Wydaje się, że nie mamy już czego się wstydzić odnośnie naszej Stolicy, bo wiele się w niej dzieje.

Nastąpiły jednak duże zmiany z chwilą przejęcia władzy w Polsce przez PiS.

Oto zawłaszczyli sobie moją Stolicę i rozrabiają jak zające w kapuście.

Lekką ręką przejęli  sobie Plac Piłsudskiego i tam stawiają pomniki na cześć ofiar katastrofy smoleńskiej.

Nie uzgodnilii swojej decyzji z władzami miasta oraz  z mieszkańcami Warszawy i poszli na chama, na żywioł.  Będą na głównym placu, gdzie odbywają się państwowe uroczystości stawiali  dwa pomniki poświęcone katastrofie smoleńskiej i malutkiego prezydenta – brata zwykłego posła, który trzęsie Polską.

W tych pomnikach wcale nie chodzi o ofiary tej wielkiej katastrofy, a chodzi o kult jednostki w postaci brata Jarosława Kaczyńskiego, który zamarzył sobie, że jego brat to był wielki prezydent na miarę tysiąclecia.

Każdy wie, że Lech Kaczyński był marnym prezydentem. Miał wciąż strach w oczach i musiał wspomagać się „małpeczkami”, aby jakoś przetrwać to, co kazał mu brat w charakterze mający manię wielkości, który nakazał lądować w Smoleńsku!

Jeden z pomników, to jakieś schody, ale dokąd one prowadzą? Może to jest drabinka, na którą wspina się Jarosław z zamierzeniem, że stanie kiedyś na tym cokole jako wielki polityk i potężny strateg.

Drugi pomnik także bez wyrazu, bez przesłania – taki potworek na cześć tchórzliwego prezydenta.

Dlaczego ta partia wszystko partaczy i czego się nie dotknie, to jest to brzydkie i nie do przyjęcia.

W Warszawie jest sporo pomników, ale ładnych – z przesłaniem, wiarygodnych, a te potworki wierzę, że kiedyś znikną z przestrzeni publicznej, bo następne rządy nie będą tolerowały samowoli budowlanej.

Gołębie do boju – od kwietnia 2018 roku. 😀

Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie – secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą.

Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – grób-pomnik na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość.

Grób Nieznanego Żołnierza od strony wschodniej

Pomnik Małego Powstańca – pomnik znajdujący się przy ulicy Podwale u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta w Warszawie. Upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

Pomnik Małego Powstańcaw Warszawie

 

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego – pomnik konny znajdujący się w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście przed Pałacem Prezydenckim.Monument przed Pałacem Prezydenckim

Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie – pomnik króla Zygmunta III Wazy znajdujący się na placu Zamkowym w Warszawie, wzniesiony w latach 1643–1644 z fundacji Władysława IV Wazy według projektu Augustyna Locciego i Constantino Tencalli.

Kolumna Zygmunta III Wazyw Warszawie

Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawska Nike) – monument znajdujący się przy ulicy Nowy Przejazd (przy skrzyżowaniu z aleją „Solidarności”) w Warszawie

Pomnik Bohaterów Warszawy

Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie – pomnik dłuta duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena znajdujący się przed Pałacem StaszicaPosąg z brązu przedstawia siedzącego Mikołaja Kopernika z cyrklem w prawej dłoni i sferą armilarną w lewej dłoni.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Pomnik Jana III Sobieskiego w Warszawie – rzeźba dłuta Franciszka Pincka umieszczona naprzeciwko Pałacu Łazienkowskiego, na ulicy Agrykoli, zaprojektowana przez Andrzeja Le Bruna.

Pomnik Jana III Sobieskiegow Warszawie

Pomnik Kościuszkowców – pomnik upamiętniający próby niesienia pomocy powstaniu warszawskiemu[1] podejmowane przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Zlokalizowany jest u zbiegu ulic Wybrzeże Helskie i Okrzei przy wlocie do Portu Praskiego w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie.

Pomnik Kościuszkowców

Pomnik Syreny – monument znajdujący się na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Posąg Syreny na tle strony Barssa Rynku Starego Miasta

Pomnik Ronalda Reagana – monument upamiętniający 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana znajdujący się w Alejach Ujazdowskich róg Jana Matejki w Warszawie.

Pomnik Ronalda Reaganaw Warszawie

Pomnik Henryka Sienkiewicza w Warszawie.

Pomnik Henryka Sienkiewicza

Kopiec Powstania Warszawskiego – sztuczne wzniesienie znajdujące się na Czerniakowie w warszawskiej dzielnicy Mokotów po południowej stronie ulicy BartyckiejKopiec ten uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 24 marca 2004 został nazwany Kopcem Powstania Warszawskiego.

Znak Polski Walczącej na szczycie Kopca Powstania Warszawskiego

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie – monument postawiony dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki, znajduje się na placu Żelaznej Bramy. Pomnik Kościuszki został wzniesiony na miejscu usuniętego w roku 1991 pomnika „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej” przed pałacem Lubomirskich na Osi Saskiej w Warszawie. Fundatorem był Bank Citi Handlowy i Urząd M. St. Warszawy. Odlew pomnika został wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie, 2010

17 myśli na temat “Potworki na Placu Piłsudskiego w Warszawie!

 1. Co tu dużo pisać, pomnik zawsze mi się kojarzył z czymś wzniosłym jakąś chlubą Narodu, z dziełem sztuki, a nie z posążkiem nie wiadomo czego i nie wiadomo po co. W Warszawie stoi tyle okazałych i wzniosłych pomników, a tu taką abstrakcję chcą wcisnąć. Żenada 😦
  Szkoda słów i nerwów, a więc gołąbki do dzieła 😉

  Polubione przez 1 osoba

 2. No cóż, ja z kolei abstrakcyjne pomniki lubię, natomiast nie „czuję” pomników na temat wypadku samolotowego pod Smoleńskiem. Nie czuję, że jest to upamiętnienie Jarugi-Nowackiej, która w tym wypadku zginęła. Nasz były prezydent miał uroczy związek małżeński, ale prezydentem był marnym, moim zdaniem sterowanym zdalnie przez brata. Dodatkowo, ta władza wsławia się chęcią burzenia dawnych pomników, myślę więc, że rozumieją, że potem po prostu będzie co burzyć – gdy nasz kraj złapie równowagę psychiczną.

  Polubienie

  1. Tu się zgadzam , bo te pomniki mają mówić o wielkości tego prezydenta, który nie potrafił samodzielnie rządzić. Pani Maria trzymała go w ryglach i dodawała otuchy ha ha.

   Polubienie

  1. Plac marsz. Józefa Piłsudskiego – plac w Śródmieściu Warszawy położony między Ogrodem Saskim a ulicami Moliera, Królewską i Ossolińskich, na Osi Saskiej.

   Pierwotnie dziedziniec pałacu Saskiego, sięgał Krakowskiego Przedmieścia. Został uregulowany w latach 1736–1745 i obudowany domami mieszkalnymi, następnie monumentalnymi gmachami. W 1925 w arkadach pałacu Saskiego wzniesiono Grób Nieznanego Żołnierza.

   Polubienie

   1. Oczywiście masz rację. Tak się skupiłam na pomniku i całej tej bulwersującej sprawie, że pomyliłam place. Ale być może i tam stanie pomnik? 🙂 Nic nie wiadomo.

    Polubienie

 3. Nie należę do grona fanów L. Kaczyńskiego, ale myślę, że pomnik powinien już dawno stanąć w miejscu uzgodnionym przez obie strony sporu. Ostatecznie to był nasz prezydent … kiepski, bo kiepski, ale był. Niestety, ani forma poprzedzająca postawienie pomnika, ani sam pomnik, ani wreszcie miejsce zupełnie mi nie odpowiadają. Nie jestem jednak Warszawiakiem, chociaż studiowałem na początku lat 70′ ub.w., dlatego niech się inni tym martwią.
  A pomniki faktycznie brzydkie, ale podobno przy najlbliższej okazji i tak zostaną obalone.

  Polubienie

  1. Takich miejsc pamięci katastrofy w Warszawie jest kilka i uważam, że to powinno zupełnie wystarczyć. Jednak ta szatańska partia ma swoje cele łamiąc wszelkie przepisy! Pomniki brzydkie, okropne bez duszy!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s