Zniecierpliwienie!

 

Gdzieś ludzie spacerują ulicami Paryża, albo Rzymu i choćby w małych miejscowościach, wygrzewają się na słońcu, wystawiając do niego swoje twarze.

Gdzieś tam siedzą w kawiarniach i piją aromatyczną kawę oraz rozmawiają rozkoszując się rozmową.

Gdzieś tam tworzą rodzinną atmosferę i jedzą ugotowany w domu, smaczny obiad i cieszą się domowym ogniskiem.

Gdzieś tam spacerują i gdzieś tam się przytulają, mówiąc sobie miłe słowa.

Gdzieś tam toczy się zwykłe i niezwykłe życie i gdzieś tam idą sobie do kina i jedzą popcorn.

Gdzieś tam kupują bilety i idą do teatru, albo na koncert ulubionego zespołu i szaleją oraz śpiewają.

Kocham swoją, chorą Matkę i włączam się w opiekę nad Nią, co trawa już 20, długich miesięcy, ale dziś wymiękłam i mi się przelało.

W moim życiu przeszłam trzy, potężne depresje i myślałam, że się z nich wygrzebałam, ale nie!

Dziś mi się przelało i zdałam sobie sprawę, że nie dam rady więcej i potrzebuję odpoczynku, bo jestem wypalona.

Poczułam, że jest mi odbierane moje, poukładane życie właściwie bez stresu, a od 20 miesięcy jestem na telefon skazana, który kiedy dzwoni, to dostaję dreszczy!

Nagle moje serce powoduje pieczenie w piersi i nagle poczułam, że jestem totalnie wykończona.

Nagle poczułam, że więcej dać z siebie nie mogę, bo sama potrzebuję spokoju w końcu i zajęcia się swoim życiem!

Poczułam się wyalienowana, taka, co już normalnie nie potrafi rozmawiać z ludźmi, uśmiechać się i pozytywne myśleć, bo tak wielki smutek się wkradł.

Nagle moja chora Matka nie budzi współczucia, bo do duszy wkrada się złość i zniecierpliwienie.

Nagle kiedy moje serce zaczęło wariować pomyślałam sobie, że Ona przeżyje mnie, a ja pójdę do piachu!

Poniższy artykuł jest o tych, którzy od miesięcy siedzą przy łożu chorych rodziców i trwają, ale w pewnym momencie następuje wypalenie i obojętność w duszy i to jest normalne!

 

 

Podobny obraz

Kiedy opiekun przewlekle chorego ma już dość…

Wymagania wobec osoby, która zajmuje się sędziwymi rodzicami, mogą powodować ogromną ilość stresu. Jeśli opiekun nie jest ostrożny, może narazić na szwank własne zdrowie i samopoczucie.

Stres i wypalenie opiekuna
Badania opiekunów rodzinnych wykazały, że stres związany z opieką nad przewlekle chorą osobą powoduje 63-procentowy wzrost śmiertelności w porównaniu z osobami w tym samym wieku nieposiadającymi takich obowiązków. Istnieje wiele powodów, dlaczego pojawia się stres: przepracowywanie się, zbyt mała ilość snu, godzenie obowiązków związanych z opieką i pracą, brak czasu na zajęcie się sobą.

Należy pamiętać, że nie można opiekować się ukochaną osobą, jeśli samemu ma się problemy zdrowotne. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest rozpoznanie jego oznak. Oto 10 objawów stresu opiekuna:
1. Depresja. Objawy to: ciągły smutek, uczucie beznadziei i więcej przypadków płaczu. Wiecej o depresji przeczytaj tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/depresja).
2. Wycofanie się. Taka oznaka może pojawić się razem z depresją i oznacza, że nie chcesz widzieć się z rodziną i przyjaciółmi lub przestajesz zajmować się tym, co sprawiało kiedyś radość.
3. Lęk. Uczucie niepokoju pojawia się w sytuacjach, kiedy masz mało czasu lub myślisz o przyszłości.
4. Złość. Możesz zacząć częściej krzyczeć na rodzica lub mieć więcej trudności z opanowaniem napadów złości w stosunku do innych ludzi. Opiekunowie często są źli na ukochaną osobę, ponieważ poświęcają własne życie dla nich. Uczucie złości na innych członków rodziny, którzy nie pomagają, również jest często spotykane.
5. Utrata koncentracji. Nieustanne myśli o sędziwym rodzicu i wszystkich koniecznych do wykonania obowiązkach sprawiają, że koncentracja w pracy lub przy innych zajęciach jest znacznie mniejsza.
6. Zmiany nawyków żywieniowych. Często występuje utrata wagi lub przybieranie na wadze oraz częstsze choroby.
7. Bezsenność. Czujesz zmęczenie, ale nie możesz zasnąć? A może organizm jest zmęczony, ale ty tego nie czujesz? Może się też zdarzyć, że budzisz się w środku nocy z powodu koszmarów lub stresujących snów.
8. Wycieńczenie. Jeżeli często budzisz się i czujesz, że nie możesz wstać z łóżka pomimo przespanej nocy, oznacza to wyczerpanie.
9. Picie alkoholu i palenie papierosów. Zauważalnie palisz i pijesz więcej lub zaczynasz to robić, mimo że w przeszłości tak nie było.
10. Problemy zdrowotne. Coraz częściej zdarza ci się przeziębienie lub grypa. Bardzo często dzieje się to w przypadku opiekunów, którzy nie dbają o siebie, np. źle się odżywiają i nie ćwiczą.

Sprawdzone strategie kontrolowania stresu
1. Odpoczywaj i korzystaj z dostępnej opieki zdrowotnej. Zrobienie sobie przerwy i upewnienie się, że rodzicem zajmuje się odpowiednio wykwalifikowana osoba to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu.
2. Nie bój się poprosić członków rodziny o pomoc w opiece lub w sprawach finansowych. Opieka nad starszymi rodzicami to nie tylko twoja odpowiedzialność.
3. Naucz się odmawiać wykonywania innych wyczerpujących i stresujących zadań, np. bycie gospodarzem w czasie świąt.
4. Wybaczaj sobie niedoskonałości. Idealny opiekun nie istnieje.
5. Naucz się rozpoznawać, co możesz zmienić, a czego nie. Przykładowo, może nie uda się zmienić zachowania innej osoby, ale masz wpływ na to, jaka jest twoja reakcja.
6. Stawiaj sobie realistyczne cele. Podziel duże zadania na mniejsze, które możesz wykonywać po kolei.
7. Skup się na priorytetach, stwórz listę i codzienny plan zajęć.
8. Utrzymuj kontakty z rodziną i przyjaciółmi, i koniecznie znajdź czas dla siebie.
9. Przyłącz się do grupy wsparcia opiekunów. Jeśli rodzic jest przewlekle chory, np. cierpi na chorobę Alzheimera (http://portal.abczdrowie.pl/choroba-alzheimera)lub demencję, poszukaj grupy, która radzi sobie z podobnymi problemami.
10. Znajdź czas na aktywność fizyczną w większość dni, nawet jeśli to tylko spacer. Odżywiaj się zdrowo i wysypiaj się. Regularnie chodź na badania okresowe.
11. Ćwicz pozytywne myślenie i poczucie humoru.
12. Dowiedz się czegoś na temat bezpłatnej opieki, pomocy lub poradni w okolicy.
13. Zastanów się nad wzięciem urlopu. W Polsce przysługuje14 dni kalendarzowych rocznie na opiekę nad członkiem rodziny.

http://natemat.pl/124175,kiedy-opiekun-przewlekle-chorego-ma-juz-dosc

Reklamy

22 myśli w temacie “Zniecierpliwienie!

 1. Za 1/4 emerytury matki wynajęliśmy pomoc. Przychodziła rano i wieczorem do mycia/ubierania i ewentualnie podania przygotowanego posiłku. Mieliśmy to szczęście, że była to sąsiadka mieszkająca przez ścianę, wcześniej opiekowała się także ojcem. Robi to zresztą zawodowo. W sytuacji takiej, jak Twoja, każda pomoc się liczy.

  Polubienie

 2. Przez TO wszystko przechodziłam kiedyś zupełnie sama, chociaż nie byłam jedynym dzieckiem mojej Mamy. Ale teraz już nie mam do nikogo żalu, bo to drugie dziecko, starsze, też jest już z Nią.
  A mnie serce wciąż boli i pewnie nigdy nie przestanie….
  Wiedz że nie jesteś sama, bo wiele osób /kobiet/ jest w podobnej sytuacji.
  Przytulam Cię serdecznie.

  Polubienie

 3. U nas było tak, że ja siedziałam z mamą, a brat z siostrą pilnowali dnia, kiedy listonosz przynosił emeryturę i ją sobie wyszarpywali z rąk. Gdyby trzeba było płacić opiekunce, to mama by sama leżała w mokrym pampersie całymi dniami. Dlatego wiem, że podtekst u Ciebie może być finansowy, żeby zajeździć kogo się da, a pieniędzmi się nie dzielić.

  Polubienie

   1. Ja nie piszę tu o żadnych pieniądzach, bo nie jestem wtajemniczona. Ludzie tu piszą o swoich doświadczeniach życiowych i się tym tu dzielą. To jest dyskusja z życiowych obserwacji, a więc trzeba czytać ze zrozumieniem i komentarze!

    Polubienie

 4. Podobnie miała moja znajoma, okupiła to pobytem w szpitalu, bo serce nie dało rady.
  Teraz, gdy sprawa powtórzyła sie z teściową, wynajęli dwie panie – do sprzątania i do opieki codziennej na dwie godziny. Emerytura zamiast na kawki dla sąsiadek jest przeznaczona na bardziej zbożny cel.
  Zadbaj o siebie, póki czas!

  Polubienie

 5. Jeszcze mi się wydarzenie z Hajnówki przypomniało. Starsza pani miała terminalny nowotwór i opiekowała sią nią córka kilka miesięcy. Sytuacja ją tak przerosła, że nagle umarła. Do mateczki, która miała kontakt z otoczeniem poszła inna osoba z tą smutną wiadomością. Usłyszała tylko obojętne: – ano tak, stara była, to umarła.

  Polubienie

 6. To sa bardzo trudne sprawy ja do swojej cioci zalatwilam na 4 godz .dziennie opieke z pomocy spolecznej …placone bylo od dochodow z emerytury.Trzymaj sie !A osiebie koniecznie zadbaj

  Polubienie

 7. Wiem jak ciężko rozmawiać z rodziną o finansach. Każdy niby wie, że pomoc potrzebna ale patrzą z jednego na drugiego. Że ten kto podnosi ten problem niech płaci, bo przecież emerytura idzie na leki, mieszkanie i wyżywienie chorego. Elu ten problem jest w wielu rodzinach i nie łatwo, czasami nie możliwym go rozwiązać. Rodziny zostawione są samym sobie. Nie ma pomocy psychologicznej, a fachowa psychologiczna (bezpłatna) na prawdę przydałaby się rodzinie. Pozdrawiam.

  Polubienie

 8. Pamiętam, jak mój dziadek zachorował na nowotwór i wujek (już na emeryturze) postanowił się nim zająć. Pamiętam, jak wujek był wyczerpany, przez to, że musi całymi dniami opiekować się swoim ojcem. Przypominały mu się wspomnienia z przeszłości. Te złe wspomnienia. Nie mógł zaakceptować faktu, że kiedyś jego ojciec go bił po tym, jak zmoczył łóżko, a w tamtej chwili sam musiał zmieniać pościel przemoczoną przez jego ojca. Z radosnego człowieka zamienił się w smutnego. Byłam dzieckiem, wtedy tego nie rozumiałam.

  Bardzo trudny temat, przykry i niedoceniany. Napiszę szczerze, że pierwszy raz przeczytałam wpis poświęcony opiekunom. Nie zdawałam sobie do końca sprawy z takich emocji, które mogą się pojawić, może dlatego, że sama jeszcze nie byłam w takiej sytuacji…
  Życzę dużo cierpliwości i powodzenia! 3mam kciuki i mocno ściskam.

  Pozdrawiam serdecznie!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s