Jan Zamoyski „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

Mam w ciągu dnia parę chwil na to, aby czytać blogi, które mam w ulubionych, a Radar od razu wskazuje, kto coś na swoim blogu napisał nowego, a ja zostawiam komentarz.

Blogi piszą ludzie, którzy dbają o swoje blogi i zamieszczają na nich ciekawe treści, oraz dbają o piękną polszczyznę z zachowaniem ortografii i interpunkcji, gdyż zależy piszącym na swoim blogu i szanują czytających odbiorców.

Czytam blogi ludzi młodych i tych, troszkę starszych i z tych treści uczę się rozumieć piszącego, a także czegoś nowego się dowiaduję!

Wszyscy ludzie na naszej Ziemi mają inne spojrzenie na świat, ale warto dyskutować i się spierać na argumenty i pięknie się różnić, ale kulturalny człowiek nigdy nie zabawi się w hejt, aby jego racja była najmojsza!.

Staram się nawet zrozumieć sympatyków PiS, którzy dadzą się pokroić za tę partię, bo może na swój sposób marzą o wielkiej i bogatej Polsce, ale nie wchodzę z nimi w dyskusję, gdyż są w stanie zabić każdego, kto myśli inaczej.

Ja sobie zawsze to tłumaczę w ten sposób, że prawda zawsze zwycięży, a oni zostaną pokonani i sponiewierani.

Mamy nowe czasy i od trzech lat nasza Polska jest psuta każdego dnia przez ludzi bez wyobraźni i kiedy czytam, że w szkole jest więcej lekcji religii, aniżeli języka polskiego i wychowania fizycznego, to wpadam w furię.

Każde dziecko w Polsce jest objęte obowiązkiem nauczania i szkolnym, a w ostatnich czasach wypuszcza się ze szkół totalnych nieuków, którzy sadzą kardynale błędy w pisowni i tacy niedouczeni idą w świat!

Moja Mama skończyła tylko szkołę zasadniczą, tuż przed wojną, a mimo to nauczyła się poprawnej pisowni i nie sadziła kardynalnych błędów, bo nawet pisała wiersze.

Co się porobiło ze współczasną młodzieżą, że nie potrafi  zostawić w Internecie treści bezbłędnych, które na czerwono podkreśla je Goolgle i ta młodzież zostawia w sieci takie treści? (poniżej).

Pamiętam swoje wypracowanie w szkole średniej, kiedy napisałam słowo żucać, zamiast rzucać i nauczycielka podkreśliła mi to na czarwono, a ja spaliłam się ze wstydu!

 

Obraz może zawierać: 1 osoba

Obraz może zawierać: tekst

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą, tabela i w budynku

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła to nie kościół

6 myśli na temat “Jan Zamoyski „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

 1. Kiedyś wkurzała mnie gwara, bo w szkole do bólu wciskano czystość języka. Teraz słucham z największą przyjemnością jak ludzie rozmawiają np. na rynku i czasem się w te rozmowy wdaję, byle dłużej trwały. Tutejszy język to głównie rusycyzmy. Ale nie lubię błędów ortograficznych i faktycznie odbieram je jako lekceważenie czytelnika. Kiedy google mnie poprawia, 🙂 za każdym razem głośno wujkowi dziękuję.

  Polubienie

 2. O takich, co nie potrafią czytać i pisać mówi się „analfabeta” 🙂 Ale, czy to kwestia braku chęci, czy nabywanie przez nowe pokolenia innych, konkurencyjnych umiejętności, nie wiem. Wiesz, w okresie, kiedy młodzi mieliby ochotę czytać dla przyjemności, zmagają się z taką masą danych szkolnych do zapamiętania, że na czytanie nie ma już czasu. Tak to widzę porównując liceum/studia swoje i synów. Pamiętam okres, kiedy „na rynek” (także blogowy) zaczęli wchodzić młodzi, którzy wprost demonstracyjnie lekceważyli np. duże litery i znaki przestankowe. Taki szpan, a może odreagowanie? Nie wiem, trzeba by zapytać prof. Bralczyka 🙂

  Polubienie

 3. W pewnej mierze jest to wina testomanii, wszędzie testy, kwestionariusze, ankiety, gdzie uczeń stawia krzyżyki, ptaszki, zaznacza odpowiedź a lub b, czasem wpisze jedno słowo lub zaznaczy prawda czy fałsz.
  Nauczyciele narzekają na przeładowane programy nauczania, gdzie nie ma miejsca na powtórki, wypracowania, a w poradnikach gotowe karty pracy, testy na wejście i testy na wyjście, a zamiast zeszytów do pisania, zeszyty ćwiczeń do uzupełniania…

  Polubienie

  1. Jotka wielka racja, że młodzi ludzie nie piszą i nie zdobywają wiedzy. To wszystko poszło w fatalnym kieruku i jeszcze piszą sms-y z błędami. Koniec epoki, kiedy nauczyciele robili krótkie sprawdziany zwane dyktandem!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s