Zawiedzione nadzieje – moje kino!

Sobotni wieczór w Sewilli należał zdecydowanie do „Zimnej Wojny” Pawła Pawlikowskiego. Polska produkcja zgarnęła aż pięć „europejskich Oscarów” na 31. gali Europejskiej Akademii Filmowej. Nic dziwnego, że z całej Polski i z zagranicy płyną słowa uznania dla reżysera i aktorów –zwłaszcza dla Joanny Kulig.

Obejrzałam ten wyczekiwany film jakiś miesiąc temu i proszę sobie wyobrazić, że nawet nie wspomniałam o nim na blogu, a opisuję wszystkie, wybrane dla siebie filmy.

Jednak kiedy film obsypany jest nagrodami postanowiłam się odezwać!

Niestety, ale film nie zrobił na mnie żadnego wrażenia, a przyniósł jedynie, wielkie rozczarowanie i nie wiem dlaczego niektórzy tak pieją na temat tego filmu.

Owszem – podobała mi się konwencja czarno – biała, bo nadała kadrom tajemniczości.

Podobała mi się gra głównych, znakomitych, polskich aktorów i to, że kamera kocha ich twarze, bo w kadrach poszczególnych zauważyć można każdy grymas, zmarszczę, błysk w oku, albo smutek.

Jak to w polskich filmach zwykle bywa – dialogi są tak niewyraźne, że to denerwuje i trzeba się ich domyślać.

Film opowiada o czasach zaczynających się w 1949 roku – prawie zaraz po zakończeniu wojny. Pokazuje losy ludzi, którzy chcieli coś zapisać w pamięci, to co jest warte zapisania (chodzi o muzykę ludową), ale wszyscy byli podporządkowani jedynej, słusznej partii, aby było partyjnie poprawne.

Film miał zamiar opowiedzieć o wielkiej miłości w tamtych czasach, ale spotykamy tych dwoje i tej miłości reżyser nie wypunktował, bo znowu musiałam się domyślać, co było pomiędzy, kiedy nie byli ze sobą, kiedy każde z nich robiło karierę.

Zabrakło mi rozmów między kochankami, dialogów bardziej wyrazistych, emocji spotkań i rozstań – ich własnych myśli i przeżyć związanych z rozłąką.

Film nosi tytuł „Zimna wojna” i faktycznie był zimny, nieprzyjazny i nawet kiedy tych dwoje zdecydowało się na wspólne samobójstwo nie uroniłam ani jednej łzy – dokładnie tak jak na „Idzie” Pawlikowskiego też!

Naprawdę czekałam na ten film miesiącami i się cholernie zawiodłam, a jestem wrażliwcem, ale ten film nie wywarł na mnie żadnego wrażenia – nic, zero, nul.

Nie wolno się rozpływać nad filmem, tylko dlatego, że jest filmem polskim, bo trzeba być obiektywnym, bo film jest albo dobry, albo byle jaki – spartaczony i „Casablanka” z tego nie wyszła.

Tomasz Raczek – znawca kina światowego nad filmem się rozpływa, kiedy Maciej Orłoś podziela moje zdanie, bo pisze:

„Bardzo serdecznie gratuluję prestiżowych nagród twórcom „Zimnej wojny”! A jednocześnie szukam sojuszników – osób, którzy podobnie jak ja nie do końca podzielają zachwyty krytyków czy jurorów i zadają sobie pytanie „ale o co kaman”?! Czyż nie jest oczywiste, że „Zimna wojna” to film piękny, ale zimny nomen omen, choć przecież powinien być gorący skoro traktuje o gorącym uczuciu? Fani filmu – proszę o zachowanie spokoju. Sceptycy – ręka do góry! ”

Znalezione obrazy dla zapytania zimna wojna

Znalezione obrazy dla zapytania zimna wojna

8 myśli na temat “Zawiedzione nadzieje – moje kino!

 1. Kurna, i znowu zdradzone zakończenie! Cholera …

  A ja filmu jeszcze nie oglądałam, myślę, że jego odbiór zależy od wrażliwości. Np. Ida jest wstrząsająca … tam nie ma wywalania flaków, memlania, dialogów, które wyjaśniają wszystko. Jest pewna fabuła i to my mamy zdecydować czy to nami wstrząsa. Inna sprawa, że tytułowa bohaterka była zbyt hermetyczna uczuciowo, więc postanowiłam ją ignorować. Dla mnie wymiatała Wanda, ją rozumiałam.

  Wracając do „Zimnej wojny”, fajnie, że polski film dostaje nagrody i aktorzy mają nowe perspektywy, a czy film mi się spodoba to się okaże 🙂

  Polubienie

  1. Sorry świechno, ale napisałam zakończenie dlatego, aby wyrazić, że mnie ten film nie wzruszył. Obejrzyj i podziel się swoimi odczuciami.
   Lubię kino głębsze, w którym są emocje, a film jest zimny, jakby bez uczuć między dwojgiem ludzi.

   Polubienie

 2. Przyznam bez bicia że nie oglądałem tego filmu,ale pamiętam te zachwyty w dziennikach… Dlatego Twoja recenzja trochę mnie zdziwiła…Ale wierzę Ci na słowo,a puki co mam co oglądać,więc nawet o tym filmie nie myślę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s