A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał – Julian Tuwim

Jak ten czas okropnie szybko upływa i oto stałam się seniorką.

Do pierwszej pracy poszłam w 1975 roku i oto zaczęło się obchodzenie Dnia Kobiet.

Miałam to szczęście, że pracowałam z mężczyznami i pamiętam jak w ten dzień czaili się z goździkiem, rajtopami i o dziwo paczką kawy w ziarenkach.

Nigdy nie zostawałam na kobiece spędy i dlatego nic o nich nie opowiem, bo kiedy zwalniali kobiety z pracy o 12, to biegłam do domu uradowana, że mam więcej czasu dla domu.

My kobiety w tamtych czasach miałyśmy bardzo mało czasu dla domu i dzieci, gdyż pracowałyśmy też w soboty na pełen etat.

Każda niedziela poświęcona była na ogarnięcie domu i tylko tą jedną niedzielę miałyśmy dla rodziny.

Pracowałam w księgowości z Elą – starszą ode mnie o 10 lat i z panną Krysią, której nie spieszyło się do małżeństwa.

Ja miałam już dwoje dzieci i to ja byłam zawsze w pracy pierwsza mimo, że musiałam każdego poranka ogarnąć dzieci i odstawić je na państwową służbę.

Nie wiem jak to ogarniałam, ale zawsze zdążyłam nałożyć makijaż i ładnie się uczesać, a do przedszkola miałam bardzo daleko i naprawdę nie wiem jak ja to robiłam.

Byłam młoda i silna, a więc dawałam radę i teraz wspominam, to z rozrzewnieniem.

Teraz będąc na emeryturze mam o czym myśleć i o czym wspominać, a pamięta teraz o mnie – w ten Dzień Kobiet mój Mąż i takim drobnym gestem mnie dziś obdarzył i nie wymagam więcej róż, bo dba o mnie cały rok, choćby w taki sposób, że taszczy do domu wszystkie zakupy!

Dziękuję Ci Mężu za to!

Obraz może zawierać: w budynku

Moja ukochana piosenka Mirosława Breguły mówiąca o miłości mężczyny do kobiety i mój ukochany wiersz zawsze mi towarzyszą podczas Dnia Kobiet.

Powspominajmy!

A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta,
Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza…
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.
Początek i koniec…

(J. Tuwim)

Przy goździku i napitku – tak obchodzono Dzień Kobiet w czasach PRL-u!

Dzień Kobiet w Polsce popularność zyskał w czasach PRL-u. Wtedy to, z okazji swojego święta, kobiety obdarowywane były kwiatami – najpopularniejsze były pojedyncze goździki, tulipany lub róże przyozdobione gałązką asparagusa. W zakładach pracy organizowano też spotkania przy stole suto zastawionym ciastami, pączkami i napitkiem. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z lat 60. i 70!

Obchody Dnia Kobiet

23 myśli na temat “A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał – Julian Tuwim

  1. Świechno takie były czasy, ale czy faktycznie pokazują czerstwość? Wydaje mi się, że byłyśmy bardziej szczęśliwe i miałyśmy chęć do życia czekając na lepsze czasy i prawie się doczekałśmy, aż wybrali PiS! Mogę się mylić!

   Polubienie

   1. Wiesz, patrzę na kobiety, które ubrały się w to, co miały najlepsze. A i tak wyglądały jak wyglądały. Wszystkie tak samo, byle się nie wychylać. I rzeczywistość za tymi zdjęciami skrzeczy. Ręce urobione po łokcie, wielkie siłączki PRL-u. A tak a propos, obejrzałam „Zimną wojnę” i odniosę się do Twojej recenzji jutro 🙂

    Polubienie

   2. Czekam na recenzję świechno, a ubierały się w to co miały, bo czasy były szare. Jednak myślę, że chciały lepszej, kolorowej Polski. Pamiętam, jak udało mi się kupić niebieską bluzę i do tego czerwone spodnie i już byłam inna w świecie szarych kobiet.

    Polubienie

   3. Wiem, że czasy były szare i o tym właśnie mówię. Rozumiem, że dla kogoś była to jego młodość … wtedy patrzy się na to z perspektywy łagodniej. Natomiast ponieważ ja nie mam prywatnych sentymentów, widzę to co widzę.

    Polubienie

   4. Świechno kochana nie było nam lekko to fakt, ale potrafiliśmy się cieszyć z drobiazgów. Nikt nam nic nie dał powyżej pensji wypracowanej i nie było lekko. Teraz kobiety mają 500+, co je cholernie rozleniwia, a my byłyśmy dumnymi Polkami choć zapracowanymi po uszy. Ja się cieszę, że dałam radę przyżyć w tym skostiałym systemie. Wiele się już zatarło i może dlatego nie gderam.

    Polubienie

 1. Wiesz te zdjęcia, aczkolwiek prawdziwe, trochę fałszują. Na paru z nich widać uśmiechnie piękne dziewczyny. I wyglądałyby jeszcze piękniej, gdyby dostępna była fotografia kolorowa. Ale nie była, stąd to wyglada bardziej szaro niż było.

  Polubienie

 2. Sagulo, bardzo mnie wzruszyłaś pamięcią o Mirku Bregule. To piękny głos i tragiczna postać.

  A zdjęcia? Pod nimi kryją się kobiety, takie, jak współczesne. Czy kolorowy strój z najmodniejszych tkanin czyni je lepszymi? Tamte były zapracowane, zmęczone, ale czy teraz takie nie są? Może i nie, kiedy całą energię wkładają w dbałość wyłącznie o siebie. My dbałyśmy jeszcze o rodzinę i wiesz co? Za nic nie zamieniłabym zapachu moich małych synów za najdroższe perfumy 🙂

  Polubienie

 3. Uwielbiam Mirka Bregułę i zespół Universe. Masz wielkie szczęście Sagulo, bo masz kochającego męża przy boku. Kocham kwiaty i też co roku dostaję tulipanki od męża i syna i szwagra 🙂
  Te dawne czasy może skromne i szare, ale wydaje mi się, że były jakieś takie szczęśliwsze i spokojniejsze.

  Polubienie

  1. Gabuniu Breguła jest na zawsze w moim sercu, bo głos anielski wprost. Masz rację, że tamte czasy zbliżały ludzi bardziej. Teraz jest smutno jakoś. Ludzie odgrodzeni od siebie kamerami, szlabanami, płotami!

   Polubione przez 1 osoba

   1. Tak masz rację Sagulo, a co mnie smuci najbardziej, to z moich obserwacji, ta zazdrość, zawziętość, chęć zemsty, taka złość do drugiego człowieka. Czas pognał do przodu i podarował wiele różnych nowości technicznych i gadżetów, które coraz bardziej oddalają ludzi od siebie 😦

    Polubienie

 4. Zdjęcia są kapitalne. Mnie zafascynowały te butelki z „oranżadą”, wprawdzie zabrakło zakąsek do takiej oranżady, ale cóż do zdjęcia pewnie je schowano. Tak … 8 marca to był wspaniały dzień mężczyzn. 😉 I komu to przeszkadzało?

  Polubienie

  1. Ja wróciłam do picia gruźliczanki prawie jak z saturatora. Kupujemy sok i zalewamy gazowaną wodą. Powrót do młodości i dzieciństwa. 8 marca było wesoło, kiedy towarzystwo wracało na lekkim rauszu do domu i komu to przeszkadzało ha ha

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s