Auschwitz – oby nigdy więcej!

Bodajże w 1975 roku ze swoimi współpracownikami z pracy pojechaliśmy na wycieczkę i  w planie było zwiedzanie Auschwitz.

Widziałam więc te stosy butów, okularów, walizek, co zapadło we mnie na zawsze.

Kiedy zobaczyłam malutką sukieneczkę dziewczynki, może 4 letniej, to mnie rozwaliło i zaczęłam mocno płakać.

Oczywiście, że obrazy po latach się zatarły, ale nie do końca, bo tę sukieneczkę pamiętam do dziś.

Do dziś można zadawać sobie pytanie dlaczego doszło do tak wielkiego ludobójstwa – na taką skalę i co miał Hitler w głowie, że zamarzył sobie podbić cały świat i wyeliminować Żydów, których nienawidził!

Przez krematoria przelatywało miliony istnień różnej narodowości, a popioły opadały na łąki i pola!

Niemiecka produkcja broni i wojskowych maszyn była także na wielką skalę i  do dziś można znaleźć bomby, miny  w morzu, na polach i w miastach, a szły na to miliardy!

Zwożono ludzi z łapanek bydlęcymi wagonami, a kto był niepokorny, to dostawał kulą w głowę i to była masakra na skalę nie do porównania do niczego!

Obejrzałam bardzo dużo filmów na ten temat, bo chcę się dowiedzieć dlaczego?

Duży wstrząs przeżyłam po obejrzeniu filmu „Upadek”, który opowiada o ostatnich 10 dniach z życia Hitlera.

Jest tam wstrząsająca scena, w której żona Josepha Goebbelsa truje cyjankiem swoje dzieci, bo już wiedzieli, że Niemcy wojnę przegrali.

Sama zginęła od kuli, której zadał jej mąż, a następnie sam się zabił, a żołnierze spalili ich ciała polewając benzyną. 

Podobno tak samo zginął Hitler i jego żona Ewa Braun!

Jednak kiedy krematoria dymiły, to Hitler relaksował się w Alpach, gdzie miał swoją siedzibę!

Znalezione obrazy dla zapytania kehlsteinhaus

Znalezione obrazy dla zapytania hitler w alpach i ewa braun

 

Dzisiaj – w piątek Auschwitz odwiedziła Angela Merkel, pierwszy raz w swojej politycznej karierze i o dziwo powiedziała wiele bardzo dobitnych zdań, które w pigułce spisał Tomasz Lis, a brzmiały tak:

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

Powiedziała z ręką na sercu, że Niemcy przyczynili się do takiej zagłady i przyznała, oby nigdy więcej!

Na samym dole wklejam link do filmu pt. „Upadek”.

Podpowiadam jeszcze jeden tytuł do tragicznego filmu pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie”.

A to słowa Angeli Merkel:

 • Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców; były to zbrodnie, które wykraczały poza wszelkie granice tego, co można było sobie wyobrazić – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w piątek w Auschwitz-Birkenau wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd ofiarom. Była to pierwsza wizyta Merkel w byłym obozie.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-12-06/angela-merkel-po-raz-pierwszy-w-auschwitz/

 

Muzeum Auschwitz ma prośbę do internautów

19 myśli na temat “Auschwitz – oby nigdy więcej!

  1. Lata propagandy robią swoje i wojna już nie taka straszna. Widać to na przykładzie pana Lewandowskiego, który Aleppo sugerował ,że jest mniej straszne niźli :”represje” w Polsce. Przykład totalnego zkretynienia a po prawdzie narracji niemieckiej przez lata eksponowanej w taki sposób by wojna nie była straszna a śmieszna.

   Polubienie

   1. Myślę, że powinnaś więcej opowiedzieć o tych osobistych doświadczeniach, to interesujące.
    Ja natomiast mówię choćby o obelżywych dla Warszawy marszach faszystów – sama byłam świadkiem jednego takiego pochodu w czasie 1 sierpnia. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że problem nie powstał w tym czy zeszłym roku, i że sama Warszawa nie jest winna tego, że brunatni z takiego Białegostoku robią sobie z naszej stolicy chlewnię. Doświadczenie pokazuje, że nie wystarczą jasne przepisy, muszą być także jasno przestrzegane przez najwyższe władze i ośrodki kultury i tradycji. Pozdrawiam.

    Polubienie

   1. To prawda, choć jestem dumna z mojego Wrocławia, że tam reagują natychmiast i rozwiązują marsze nawet, gdy już trwają. Przed drugą wojną władze stosowały technikę podobną do tej obecnego rządu: dowartościowania tych, którzy sądzą, że inni nie dość ich doceniają. W końcu III Rzesza to również był kraj, który „wstawał z kolan”. Tyle, że taka polityka musi być prowadzona ostrożnie. Że PiS już żałuje to oczywiste … ma z tego wsparcia zaoferowanego brunatnym chłopcom więcej kłopotu niż pożytku.

    Polubienie

 1. Nadal w niemczech moi żydowscy bracia nie mogą pokazać się na ulicy w świątecznym stroju. Wiadomośc z wczoraj-Edeka-osobne kasy dla Niemców, osobne dla Polaków. Faszyzm w czystej postaci . Cytat z niemieckiego aparatczyka, pana Lisa, jest niesmaczny bo ten człowiek moralnie i etycznie dawno już się skończył. Niemiecki rząd przyjął nową narrację…przyznaje się ale i tak odpowiedzialności na siebie wziąć nie chce-mam na myśli reparacje. Na szczęście jest prawdopodobny sojusz z USA by wyciągnąć odszkodowania i nawet jeśli z tego dostaniemu jakiś tylko procent to warto. A Niemcy…jak to Niemcy….tutaj cacy cacy ale sojusz z Rosją .jak przed wojną.
  Podobnie Francja. Nie ma przyjaciół-są tylko interesy.

  Polubienie

 2. Doskonale rozumiem , dlaczego pan Tusk, jemu pomocni dziennikarze typu pan Lis, że popierają i są tubami niemieckiej narracji- Niemcy im płacą ale że ktoś kto mieni się być Polką to robi , nie pojmuję .Rozumiem też ,że gdy kelnerzy na niemieckim balu, rząd Tuska, katował maszerujących w marszu niepodległości, prowokował i co nieudowodnione ale prawdopodobne, wynajmował ludzi do zadym by dać pożywkę światu, , dać pretekst niemieckiej narracji ,że to Polska jest winna i że to przez nas zaczęła się wojna, to Pani była usatysfakconowana. Ja nie.
  Ja wolę , nawet czasem przesadzających a skandujących Polska dla Polaków, Śmierć wrogom ojczyzny”- niźli , słusznie nazwanego przez pana Ziemkiewicza kanalią pana Tuska z jego :”polskość to nienormalność”.
  Co do przypadków w niemieckiej rzeczywistosci , faszystowskich zachowań w stosunku do żydów, nie muszę opowiadać-to fakty często omawiane acz nie przez niemiecką, prasę-tutaj mamy cenzurę więc radzę szukać gdzie indziej.
  Wyjście żyda w jarmułce na ulicę kończy się asystą policji i nawet nasi rabini proszą by nie prowokować bo to zbyt niebezpieczne a niektóre gminy noszą się z zamiarem opuszczenia Niemiec.

  Polubienie

 3. Angela zachowała się jak człowiek, bo ta kobieta rozumiała znaczenie miejsca w jakim się znajdowała, oraz tego że historii nie można zakłamywać. Szkoda że zaraz po jej słowach odezwały się głosy domagające się od Niemiec odszkodowań, a w takich chwilach to pamięć a nie kasa powinny być najważniejsze.

  Polubienie

 4. Czemu nadal puszczasz te żałosne komentarze osoby pod pseudonimem Kloszard? Ja z tą panią definitywnie skończyłem, usuwam jej komentarze i jak widzę jej ksywkę na innych blogach to zaraz mi ciśnienie skacze.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s