Pustka z okazji Dnia Babci!

Każdego roku kiedy obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka u mnie włącza się zaduma.

Pochodzę z bardzo nieszczęśliwej rodziny, bo nie dane mi było poznać swoich Babć i Dziadków.

Rodzice nie mówili o swoich rodzicach i właściwie nie wiele o nich wiem.

Gdzieś tam mam jedno zdjęcie ze ślubu rodziców mojej matki i to wszystko.

Nie wiem jak mieli na imię i jak się poznali, a także jak im się żyło w latach trzydziestych!

W domu długo była zmowa milczenia na ten temat i przypadkiem dowiedziałam się, że matka mojego ojca popełniła samobójstwo skacząc do studni.

Potem dowiedziałam się, że kiedy moja matka wyszła za mąż i wyjechała za mężem, to jej ojciec się powiesił.

Jest to dla mnie tragiczna historia, o której często myślę, bo nie mam żadnych wspomnień związanych z babcią i dziadkiem.

Matka mojej mamy, a raczej jej macocha umarła dość młodo na zapalenie płuc, a o ojcu mojego ojca nie wiem doprawdy nic!

Nawet nie wiem gdzie w Łodzi są pochowani i nie ma w rodzinie żadnej legendy, wspomnienia o tych ludziach.

Ten brak odbił się na moim życiu, bo inni mieli swoje babcie i dziadków i o nich opowiadali, a ja nie miałam i nie miałam czego wspominać.

Powstała w mnie taka dziura wewnętrzna i niezapisana kartka i im jestem starsza, tym bardziej odczuwam tę pustkę w życiorysie.

Mój Mąż bardzo ciepło wspomina swoją babcię, która umarła, kiedy on miał 20 lat.

Była świetną kucharką i gotowała dla Męża i jego Brata i oni to doskonale pamiętają.

Szyła i hodowała kwiaty, bo była ich miłośniczką i Mąż ma co wspominać.

Do dzisiaj pamięta, że babcia mu powiedziała, że w Polsce zmieni się klimat i w Polsce będą rosły banany i chyba wcale się nie pomyliła.

Przed moim balkonem w styczniu zaraz zakwitnie bez, a i magnolie puszczają pączki, a więc babcia Męża miała rację!

Ja nie znam smaku babcinych pierogów, ciasta drożdżowego, zapachu z domu babci, bo po prostu los mi to odebrał!

A jak jest u Was ze wspomnieniami?

Cd. – niżej

Obraz może zawierać: roślina i przyroda

Mam trójkę Wnucząt i staram się jakoś w ich pamięci zaistnieć, bo mi zależy, aby dzieciaki miały swoje wspomnienia.

Jutro i w sobotę przyjdą z życzeniami, bo dziś się nie udało ze względu na nawał obowiązków.

Dzisiaj także imieniny obchodziła moja starsza Córka – Agnieszka i w prezencie dostanie storczyka w nietypowym kolorze:

Obraz może zawierać: roślina, kwiat i w budynku

25 myśli na temat “Pustka z okazji Dnia Babci!

 1. Ja ledwie pamiętam mamę mojego ojca bo miałem kilka lat. Dotyczy to tylko jej wyglądu. Rodziców mamy nie pamiętam z tego samego powodu. Ciepłej robi mi się na duszy jak słyszę i czytam wypowiedzi moich córek, które zachowały ciepłe wspomnienia o babciach i dziadkach. Różnie z tym jest, ale dzieci mające życzliwych dziadków są bogatsze i bardziej wrażliwe.
  Popieram starania o miejsce w pamięci naszych wnuków

  Polubione przez 1 osoba

   1. W mojej propozycji jest trochę interesowności. Pisałem kiedyś o IV Filarze ubezpieczenia emerytalnego, którym mogą być dzieci i wnuki. Dodałbym jeszcze jedno. Pamiętasz sztukę „Drewniany talerz”?. To wnuk nie godząc się na traktowanie chorego na Parkinsona dziadka zatrzymał jako pamiątkę po dziadku drewniany talerz… Dla rodziców jak będą starzy. To warte przemyslenia

    Polubienie

   2. Łatwo znaleźć.
    Upływ czasu sprawił, że pomyliłem parę faktów. Dziadek był zdrowy, ale skłócony z synową. Gniewając się tłukł talerze i dlatego dano mu talerz drewniany. Nie wnuk, ale wnuczka Susanne chciała pomóc dziadkowi i wynajęła dla siebie pokój w którym chciała zamieszkać z dziadkiem aby n H7ie musiał iść do domu starców. Reszta jak we wpisie powyżej

    Polubienie

 2. To smutne, co piszesz. Przecież kozie spod ogona nie wypadłaś, ktoś musi coś wiedzieć. Poszukaj. Może w parafiach? Urzędach Stanu Cywilnego? Tam oczywiście są tylko suche dane, ale czasami naprawdę wiele wnoszą i wyjaśniają, albo chociaż dają trop, gdzie szukać. Możesz spróbować też w My Haritage. Może ktoś uzupełni Twoje drzewo genealogiczne? To ważne nie tylko dla Ciebie, ale Twoich dzieci i wnuków.

  Polubienie

  1. Szarabajko o ile wiem, to szukał brat mojego ojca z żoną i te groby są zlikwidowane i nie ma po nich śladu. Owszem mogłabym rozbudować korespondencję, ale mam tak mało czasu już! Niech zostanie jak jest.

   Polubienie

 3. Znałam wszystkich moich dziadków, a nawet jedną prababcię. Ona umarła najwcześniej, bo w 89 roku. Potem umarł tata mojego taty, potem tata mojej mamy i mama mojego taty. Druga babcia (ta której mama zmarła w 1989) żyje i rano popłakała się, gdy składaliśmy jej przez telefon życzenia – czeka kiedy do niej przylecimy. Miałam więc sporo szczęścia, bo pamiętam wszystkie te osoby, które wymieniłam, bardzo dobrze i wiem, że byli przyzwoitymi ludźmi. W rodzinie zdarza się wiele tragedii i samobójstw (były także w mojej dalszej rodzinie), ale pamięć o tych moich dziadkach uświadamia mi, że po tej naszej linii kontynuujemy jakiś spokój duszy i zadowolenie z życia. Co wy tacy zadowoleni? Bo my akurat z tych dość zadowolonych …

  Polubione przez 1 osoba

 4. Znałam i babcie i dziadków. Z rodzicami mamy nie miałam dobrych relacji, choć mieszkaliśmy na tym samym podwórku. Ale mama ojca, bardzo mnie kochała, nauczyła mnie wiele, szczególnie gospodarowania, pieczenia pysznych ciast i robienia przetworów. A w godzinie śmierci przyśniła mi się i ostrzegła prze niebezpieczeństwami. tęsknię do niej.

  Polubienie

 5. Do 6 r.ż. byłem wychowywany, a raczej hodowany, na zmianę przez ojca (renta chorobowa) i … prababcię! Mama i czworo dziadków pracowali więc miałem z nimi kontakt tylko wieczorami. Wszyscy mieszkaliśmy w dwóch wielkich domach rodzinnych postawionych na jednym placu. W rodzinie dbano o pamięć, zachowały się zdjęcia nawet praprababki Anny Marii, sprzed ok. 140 lat. Do tego listy, akty notarialne, itp. Pozwoliły na odtworzenie losów rodziny sprzed prawie 300 lat. Jak widzę miałem szczęście.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s