Moje miasto, a w nim – czas wspomnień!

Obraz może zawierać: niebo, drzewo, góra, na zewnątrz i przyroda

Autorem powyższego zdjęcia jest pan Frost, który je dodał na moim fan – page poświęconego mojemu miastu i okolic!

Tak wygląda moje miasto z lotu drona i uważam, że mieszkam w cudnym miejscu na tej Ziemi!

Ulica biegnąca w centrum miasta, to ulica Wolności na pamiątkę po odejściu wojsk niemieckich z miasta, a 23 lutego każdego roku świętujemy odzyskanie wolności właśnie.

Kościół na zdjęciu  jest po renowacji i wygląda teraz cudnie, ale w czasie działań wojennych został bardzo mocno pokiereszowany zdjęcie na samym dole.

Wiecie co? Zaczynam wątpić w pandemię, bo dziś w Święto Bożego Ciała wyszło masę ludzi na procesję nie tylko u mnie, ale w całym kraju!

Nie ma żadnych obostrzeń i ludzie ze Śląska masowo jadą nad morze z okazji długiego weekendu.

U mnie na autostradach powstają korki, gdyż jest ogromna liczba samochodów, a więc gdzie jest ta pandemia skoro normalnie możemy się poruszać i przemieszczać!

Podobno na Śląsku jest najwięcej zachorowań, a dziś w telewizji pokazywali jak sznurkiem ciągną samochodami nad morze i ktoś tu z nami gra w kulki!

Może takie popuszczanie pasa jest przed wyborami, a potem  ponownie nam każą nosić maseczki i być w domach?

Na Facebooku znalazłam zdjęcia mojego miasta z roku 1953!

Jeszcze nie było mnie na świecie, ale popatrzcie jakie zniszczenia wciąż były, choć było już 8 lat po wojnie.

Ludzie szli w procesji pośród gruzów 8 lat po wojnie, a ja z rodzicami do tego miasta przyjechałam w 1963 roku i dopiero wówczas nastawał powolny czas odbudowy, co trochę pamiętam, bo miałam wówczas 8 lat!

Miasto zostało w czasie wojny bardzo zniszczone i naprawdę niewiele zostało z tamtych lat  – sprzed wojny i dlatego takie zdjęcia robią wrażenie, bo działają na wyobraźnię i nad każdym się dłużej  pochylamy z Mężem, który pamięta więcej!

 

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, tłum i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, tłum i na zewnątrz

Arnswalde Choszczno 1945, Panzer Tieger? Neumark, Pommern,… | Flickr

9 myśli na temat “Moje miasto, a w nim – czas wspomnień!

 1. Sagulo, na Śląsku jest wiele zachorowań, odnotowanych, bo robi się masowo badania. Dziś prof. Simon powiedział, że gdyby zrobić je np. w jakiejś dzielnicy W-wy ilość zakażonych byłaby podobna. Pewnie dotyczy to także Choszczna, bo czemu nie? Jednak świadomość, że żyje się w stałym zagrożeniu jest przytłaczająca. Czy ludziom ze Śląska nie należy się choć trochę oddechu i odreagowania napięcia?

  Polubienie

  1. Oczywiście, że się należy szarabajko, ale dlaczego pozwala się opuszczać swój teren zakażając innych! Ja tego nie pojmuję! Coś tu jest fałszywe. Pandemia wciąż trwa i na jesień ma być drugi rzut, a więc siedzenie w domach przez trzy miesiące zostanie zniweczone!

   Polubienie

   1. Swój teren? A sądziłam do tej pory, że Polska to także Śląsk. Za granicę nie wyjeżdżamy. Odpowiem Ci cytatem z GW:

    Wydarzenia Dnia ___ Wtorek, 9 czerwca 2020

    Przygotował Bartosz T. Wieliński,
    wicenaczelny Gazety Wyborczej

    Mój biedny Górny Śląsku… Czytam o tym, co się dzieje w moim heimacie – jestem hanysem z Katowic – i dosłownie krew mnie zalewa. Liczba zakażeń koronawirusem na Śląsku nieustannie rośnie, a minister zdrowia Łukasz Szumowski rozkłada ręce. – Szczegółowo testujemy, to rośnie – tłumaczy. Cynizm, jak u kierownika ciepłowni w słynnej scenie z „Misia” Barei, który tłumaczył kierowniczce, że skoro jest zima, to zimno być musi.

    Zakażeni to górnicy, ludzie wykonujący specyficzną pracę. Na szychty ściśnięci jak sardynki zjeżdżają w ciasnych windach, na przodek jeżdżą w niemniej zatłoczonych wagonikach górniczej kolejki. Po robocie razem idą do łaźni. W kopalniach nie da się zachować dystansu, trudno też pracować w maseczkach, co chwila dezynfekować ręce. Dlatego podczas epidemii kopalnie stały się wylęgarniami bakcyla. Nie trzeba dyplomu z medycyny, by o tym wiedzieć.

    Rząd PiS w marcu zamroził praktycznie całą gospodarkę, by w ten sposób powstrzymać epidemię, kopalnie pracowały po staremu, wirus się mnożył. Dlaczego rząd był tak bezmyślny i dopiero wczoraj wstrzymał wydobycie?

    Efektem jest fala niespotykanego hejtu, która spłynęła na wszystkich mieszkańców Śląska. Z różnych części Polski dochodzą sygnały, że ludzie nie chcą wynajmować im pokoi na wakacje. Bo boją się zakażenia. Niedawno w Sejmie miała miejsce obrzydliwa scena, gdy jedna z posłanek PiS na widok posłanki z opozycji powiedziała, że „założy maseczkę”, bo jej rozmówczyni „jest ze Śląska”. Tymczasem twierdzenie, że „Śląsk to polska Lombardia”, jest delikatnie mówiąc niemądre.

    Efektem jest też wściekłość Ślązaków, których władza wystawiła na zakażenie. Śląsko-dąbrowska „Solidarność”, która oklaskiwała prezydenta Dudę, gdy prosił o pomoc w „oczyszczeniu polskiego domu”, dziś żąda głowy odpowiedzialnego m.in. za górnictwo wicepremiera Jacka Sasina.

    Jak widać, nawet żarliwie wspierające władzę związki nie dały się nabrać na obietnice Sasina, że górnicy dostaną 100 proc. postojowego. Hojność wicepremiera ma oczywiście związek z wyborami. PiS boi się, że górnicy nie poprą w nich Andrzeja Dudy. Dziś górnicy zresztą i tak przyszli do pracy.

    Polubienie

   2. Szarabajko ja nic nie mam do Ślązaków, bo uważam ich za moich rodaków, ale skoro jest taka liczba wykrytych zarażeń, to dlaczego nie są Oni w kwarantannie, a pozwala im się opuszczać swoje miejsce zamieszkania i narażać innych na zakażenia?

    Polubienie

   3. Nie myślę absolutnie tak, bo zakażenia są wszędzie, w całej Polsce i dlatego dziwię się, że rząd odpuścił przed wyborami, a następny rzut nastąpi z powodu lekkomyślności rządu!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s