Daleko padło jabłko od jabłoni – wybory w Polsce!

Muszę jednak komentować politykę, bo się dzieje i uciec od tego nie sposób.

Wielu młodych ludzi w I turze wyborów głosowało na Szymona Hołownię, bo gwarantował im jakieś wartości katolickie, a w Polsce mamy podobno 90% katolików jednak!

Kiedy Hołownia wypadł z gry, to ci młodzi zachowują się jak dzieci we mgle i nagle nie mają na kogo głosować i wolą zostać w domu, aniżeli zagłosować na Trzaskowskiego.

Prędzej jeśli pójdą do urn zagłosują na Dudę, bo ten im te wartości gwarantuje i żadne LGBT nie będzie się szlajać po ulicach!

Twierdzą, że za  PiS żyje im się lepiej, bo dostali podwyżki w pracy, a także co miesiąc na konto wpływa przecież 500+

Nie chcą tego stracić i dlatego będą głosowali na Dudę, albo zostaną w domach!

Nie dociera do nich, że Trzaskowski jeśli wygra, to nic im nie zabierze, a do tego twierdzą, że Duda, to dobry prezydent, bo taki katolicki jest!

Nie dociera do nich, że mamy od 5 lat państwo policyjne, że nie działa Trybunał Konstytucyjny, że pogwałcona została Konstytucja, bo hajs jest najważniejszy, a Trzaskowski może im to wszystko zabrać!

Moje argumenty, że trzeba walczyć o powrót demokracji trafiały jak grochem o ścianę i zostałam poproszona o nienarzucanie swoich poglądów, a mnie chodzi przede wszystkim o patriotyczne się zachowanie wobec naszej Ojczyzny!

Nie docierają do nich słowa piosenki, że ‚Wolność kocham i rozumiem –
wolności oddać nie umiem”.

Nie pojmują, że ta władza ciągnie nas w stronę autorytatyzmu, kiedy będzie w rękach jednego człowieka i, że wywalą nas z hukiem z Unii Europejskiej, ale oni tego nie rozumieją!

Wszędzie piszą i mówią – idźcie na wybory – głosujcie na demokrację, ale mnie namawianie nie wyszło i jestem z tego powodu bardzo smutna.

Wielu ludzi starszych, którzy przeżyli II WŚ, a potem komunizm pamiętają brak wolności i mimo niskich emerytur wybiorą Trzaskowskiego, bo chcą żyć w normalnym kraju, a nie popapranym i zniewolonym przez kościół i jedną partię.

Młodzi jednak tego nie rozumieją i dlatego zagłosują na pisowskiego aparatczyka sterowanego przez Kaczyńskiego, który wymyślił ten wabik na kasę i wziął młodych w kleszcze!

I nagle w sieci pojawił się tekst syna Jarosława Gowina – tak tego Gowina z apelem do młodych, aby głosowali na Trzaskowskiego i wyłuszczył wszystkie za i przeciw, że trzeba głosować na Rafała, aby Polska odzyskała blask!

Przeczytajcie młodzi i ci starsi, bo chłopak ma wiele racji, że nie wolno im ponownie oddać Polski i tu napiszę jak daleko padło jabłko od jabłoni, ale na korzyść jabłku wyszło!

Ziemowit Gowin – zmotywowany.

„Drogie znajome, drodzy znajomi,

W niedzielę odbędą się bardzo ważne wybory, od których zależy to, czy PiS dalej będzie sobie robił z Polski własny folwark i dążył do państwa quasi-autorytarnego, w którym prawo (kiepskie, bo kiepskie, ale zawsze jakieś) nie ma znaczenia lub jest dowolnie zmieniane pod widzimisię Kaczyńskiego.

Nie będzie tutaj patosu, postaram się przedstawić konkrety.

Myślę, że większość osób, które zobaczą ten post (czyt. moje znajome i znajomi na FB, którzy rozumieją język polski i mogą głosować) pójdą na wybóry i będą głosować przeciwko Dudzie, czyli na Trzaskowskiego. Zrobię to samo.

Do kogo zatem kieruję ten post? Przede wszystkim do tych, którzy nie chcą PiSowskiego monopolu władzy, ale wciąż mają rozterki, bo Trzaskowski im nie odpowiada. Po drugie do tych, którzy uważają, że obie opcje są tak samo złe – i nie zagłosują lub oddadzą nieważny głos. Po trzecie – choć wątpię w szanse powodzenia – do tych nielicznych (wśród moich znajomych), którzy chcą głosować na Dudę.

Kolejność argumentów losowa.
————————————————————————–
(1) „Nie zagłosuję na Trzaskowskiego, bo to poparcie dla Platformy, której nie lubię z powodów x, y, z”.

To nieprawda. Głos oddany na Trzaskowskiego nie jest poparciem dla partii, z której się wywodzi. Jeśli wygra Trzaskowski, to i tak do wyborów parlamentarnych mamy kilka lat, podczas których wszystko się może zmienić, zaś Wy możecie działać/wspierać Wasze partie: Lewicę, Konfederację, PSL itd.

Głos na Trzaskowskiego to głos przeciwko PiSowskiemu jedynowładztwu.

(2) „Nie zagłosuję na Trzaskowskiego, bo to liberał, a ja jestem osobą lewicową. No i PiS wprowadza jakieś programy socjalne”.

Odpowiedź:
(a) Nie znam prawdziwych poglądów Trzaskowskiego. Nie wierzę w jego zapewnienia o tym, że będzie wetował wszystkie podatki (choć chciałbym, żeby tak było). Myślę (mam wrażenie, doksę), że gospodarczo (i w ogóle światopoglądowo) to najbliżej mu do Wiosny Biedronia.

(b) Platforma to partia bezideowa, której liberalizm gospodarczy został Tuska oficjalnie odsunięty na bok – już w 2011 roku (choćby w wywiadzie dla „Polityki”, jeśli mnie pamięć nie myli). Myślę, że Platforma nie jest ani liberalna, ani socjalna, tylko bezideowo-centrystyczno-pragmatystyczna. Czyli nijaka.

(c) Trzaskowski będzie „tylko” prezydentem. Oznacza to, że nie będzie miał większości w Sejmie, Koalicja Obywatelska nie stanie się nagle partią rządzącą, więc nawet jak boicie się rządów Platformy, to *głos na Trzaskowskiego nie jest głosem na jego partię, a przeciwko PiSowi*. I jak wyżej – po wyborach prezydenckich będą jeszcze trzy lata do budowania czegoś, co nie jest ani PiSem, ani KO.

(d) PiS wprowadza programy socjalne – ok, tylko że robi to w sposób nieprzemyślany, a przede wszystkim: czysto populistycznie. Co nam po 500+ i innych programach, skoro prawo i sądy kwiczą, a rząd może robić, co mu się podoba? To tak, jakby ktoś nam rzucał codziennie kawałek chleba, a przy okazji okładał nas po gębie. Trochę słaby deal. No i – jako że zwracam się tutaj do osób lewicowych – PiS oznacza wzrost nietolerancji (co widzimy już dzisiaj), wzmocnienie pozycji Kościoła katolickiego i brnięcie w retorykę plemienną.

(e) Trzaskowski już zapowiedział, że nie będą ruszać 500+. Co więcej, Małgorzata Trzaskowska zapowiedziała dodatek do emerytury dla matek, minimum 200 zł.

(3) „Nie zagłosuję na Trzaskowskiego, bo nie jest konserwatystą i wolnorynkowcem”.

Zakładam, że głosowałeś/aś na Krzysztofa Bosaka. Albo na Żółtka. Bez znaczenia w tym kontekście.
A zatem wiesz, że PiS to prawicowa socjaldemokracja, plucie na prawo i rozrost biurokracji oraz regulacji. Trzaskowski będzie blokował PRZYNAJMNIEJ plucie na prawo (czyt. zamachy na sądy i administrację), a możliwe, że część ustaw antywolnościowych również odrzuci. Tak czy inaczej, PiS nie będzie miał pełnej swobody plucia na Polaków.

(4) „W ogóle nie zagłosuję. To system, który mi narzucono z góry i który odrzucam jako taki. Trzaskowski czy Duda – i tak jestem niewolnikiem”.

Rozumiem to doskonale. Ja normalnie sam nie biorę udziału w wyborach lub oddaję nieważny głos. Nie mam w Polsce żadnej reprezentacji, zaś sam ten system (w którym większość może łamać prawa jednostki) jest dla mnie immanentnie zły. Natomiast pomyśl w ten sposób: tego rodzaju system faktycznie jest kiepski. Ale jeszcze gorzej jest wtedy, gdy ktoś (jak PiS) zaczyna wywalać wszystko do góry nogami i z demokracji wilczo-plemiennej wyłania się quasi-autorytaryzm.

Pozwolę sobie na analogię, która będzie trochę przesadzona, ale tylko trochę: wyobraź sobie, że zostałaś/eś wrzucony do obozu pracy. Jest ciężko i nieludzko, ale jest ustalony kodeks i zasady, których oprawcy (kierownictwo obozu) nie mogą przekraczać. Co więcej, okazuje się, że raz na jakiś czas więźniowie i więźniarki mogą wybrać kierownictwo (wśród oprawców, rzecz jasna). Na kogo zagłosujesz? Na tych, którzy trzmają się kodeksu i zasad, czy na tych, którzy będą go mieli gdzieś i zrobią z Tobą, co im się podoba?

Głos na Trzaskowskiego to głos na blokadę tych drugich.

(5) „Nie zagłosuję, bo będzie to niezgodne z moim sumieniem”.

Rozumiem. I szanuję to. Jeśli faktycznie masz mieć poczucie winy przez głos na (zakładam, że znienawidzonego lub nielubianego przez Ciebie) Trzaskowskiego, to nie głosuj. Ale zastanów się najpierw, czy nie jesteś w stanie pomyśleć o głosie na Trzaskowskiego jako o głosie na blokadę. Ot, nie głosujesz na osobę, ale na instrument, który ma nas chronić przed niebezpieczną maszyną. Tak naprawdę nie głosujesz na Trzaskowskiego, tylko PRZECIWKO. Przeciwko PiSowi.

Może jednak Twoje sumienie ucieszy się, że przyłożyłeś/aś rękę do odsuniecią PiSu od jedynowładztwa?

(6) „Oddam nieważny głos/nie zagłosuję, bo obie opcje są tak samo złe”.

Po pierwsze, nie możesz tego wiedzieć, ponieważ oceniamy istniejącą prezydenturę Dudy (czyt. podpisywanie wszystkiego, co mu Morawiecki z Kaczyńśkim pod nos podstawią) i zakładamy, że jeszcze nieistniejąca prezydentura Trzaskowskiego będzie lepsza.

A myślę, że będzie, a to dlatego, że dojdzie do blokadu PiSu. I o to chodzi. O blokadę ich quasi-autorytarnych zapędów.

Jeśli utożsamiasz Trzaskowskiego z Platformą, to pamiętaj, że głosujemy na urząd prezydenta, nie w wyborach parlamentarnych. No i nawet jakby jakimś cudem Platforma znowu rządziła (w co wątpię), to będzie to zupełnie inna partia, bo inni ludzie będą w niej rządzili. Czy lepsi od Tuska? Nie mam pojęcia. Możliwe.

Ale przede wszystkim „PiS – PO jedno zło” to twierdzenie, w które wierzyłem, ale które okazało się fałszywe. Bo PiS to jednak większe zło.

(7) „Głosuję na Dudę”.

Nie wiem, co Ci powiedzieć. Nie widzisz tego, co robi PiS? Co się dzieje w sądownictwie, w mediach publicznych? Jak rząd Morawieckiego podszedł do koronawirusa, jak bezmyślnie i w nieprzemyślany sposób wprowadzał zakazy, nakazy i „tarcze antykryzysowe”? Albo jak próbował przepchnąć wybory 10 maja, zupełnie mając gdzieś Konstytucję, prawo wyborcze i zdrowie ludzi?

Zejdź z poziomu głoszonych haseł i przyjrzyj się konkretnym działaniom. Przyjrzyj się, jak działa Polskie państwo pod rządami PiSu i zadaj sobie pytanie: „Czy to faktycznie to, czego chcę?”.

——————————————-

Drogie, drodzy.

Ja głosuję na Rafała Trzaskowskiego. Nie jest on moim kandydatem – nikt nie jest, niestety. Ale nie głosuję też na niego z bólem. Nie boli mnie, że wybieram efektywne narzędzie do zatrzymania dalszej degradacji tego państwa, jego prawa i społeczeństwa. Boleć będzie, jak owo narzędzie przegra.

Dlatego… no dobra, powiem to: głosujcie na Trzaskowskiego!”

Zdjęcie użytkownika Agnieszka Woźna - Pyszewska.

16 myśli na temat “Daleko padło jabłko od jabłoni – wybory w Polsce!

 1. Jestem bardziej sceptyczna wobec motywacji Gowina juniora. Obawiam się, że napisał ten list w porozumieniu z ojcem, któremu nie wypadało przyznać się otwarcie, że sprzedał dusze diabłu. Ale OK. Każda motywacja jest dobra, jeśli służy słusznej sprawie.

  Polubienie

  1. Junior nagrał teledysk przeczący idei PiS i sądzę, że robi to samodzielnie. Oderwał się od rodziny i ma prawo do swoich poglądów i napisał manifest całkiem dobrze – do młodych właśnie.

   Polubienie

 2. Będę trzymał kciuki za tego, który jest bardziej: a/ inteligentny, b/ kulturalny, c/ doświadczony (wcześniej był w składzie rządu), d/ przystojny, e/ obyty w kontaktach zagranicznych (zawsze siada na podanym mu krześle 😉 😀 ), f/ komunikatywny ze społeczeństwem, g/ koncyliacyjny, h/ sprawny w formułowaniu swoich myśli i poglądów, itd., itd., …

  Polubienie

 3. Jakie Duda może gwarantować komukolwiek wartości?? Ja, zagorzały katol, stokroć wolę Trzaskowskiego niż tego głupio wykrzywiającego mordę błazna! Duda nie ma żadnych wartości! To że liże dupę klerowi i jeździ na Jasna Górę robić kampanię nie robi z niego wartościowego człowieka, a gnidę używającą religii do kampanii politycznej.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s