Kciuk zamknięty w dłoni, czyli wołanie o pomoc!

Przemoc domowa była od zawsze i jest bardzo, ale to bardzo bolesna, a to dlatego, że dzieje się w miejscu, w którym każdy by chciał czuć się bezpiecznie!

Najgorsze jest to, że osoby doznające przemocy domowej bardzo często nie mają znikąd pomocy, bo państwo zawodzi nie dając parasola ochronnego dla osób doznających przemocy!

Ja pamiętam, kiedy moja matka musiała się z domu razem z nami – wyprowadzić do obcego domu, a ojciec – przemocowiec został w naszym domu w najlepsze.

Kiedy sprawa trafiła do prokuratury i potrzebni byli świadkowie przemocy, to nikt nie zgodził się zeznawać.

Kiedy ojciec bił i jako mała dziewczynka poszłam na policję, to nie kiwnęli palcem i wierzę, że tak jest i teraz, iż brak reakcji prowadzi często do wielkich dramatów.

Mamy pandemię i czuję podskórnie, że w wielu domach dzieje się wiele krzywd i dramatów, ale te rodziny nie mają się do kogo zgłosić, bo wszystkie instytucje zawodzą i tak bandyta domowy zostaje bezkarny, a nawet ułaskawiony przez „Prezydenta”

Służby dopiero wkraczają, kiedy ktoś zostaje zamordowany, albo bardzo zmasakrowany i często w szpitalu musi walczyć o życie.

Kiedyś nie było Internetu i naprawdę trudno było powiadomić o przemocy domowej kogokolwiek, a teraz w tym kraju nic nie działa za rządów PiS i można lać żonę i dzieci bezkarnie.

Ja pamiętam kiedy społeczeństwo zbierało pieniądze na uruchomienie „Telefonu zaufania” dla dzieci, bo ten rząd nie zamierzał tej inicjatywy finansować i tak jest ze wszystkim!

Dobrym sposobem jest opracowany międzynarodowy gest ręki, kiedy osoba potrzebując pomocy może w sieci opublikować, a jest to kciuk zamknięty w dłoni, tak jak na powyższym obrazku!

Każdy z nas powinien o tym wiedzieć i oto jest poniższa instrukcja jak się zachować w przypadku zobaczenia takiego gestu i zapoznajcie się, gdyż to może zaważyć na ludzkim życiu!

„Pandemia spowodowała wzrost przemocy domowej. Organizacja Canadian Women’s Foundation opracowała prosty sygnał migowy, który ma umożliwić dyskretne wezwanie pomocy podczas rozmowy wideo i służyć ludziom, którzy doświadczają prześladowania ze strony domowników.

Od czasu wprowadzenia izolacji i kwarantanny w związku z epidemią COVID-19 w wielu państwach odnotowano gwałtowny wzrost liczby zgłaszanych przypadków przemocy domowej. Także w Polsce. W kwietniu w naszym kraju z telefonu zaufania kobiety korzystały dwa razy częściej niż przed pandemią. Dzwoniły także dzieci. Jednak kiedy przebywa się w zamknięciu z domowym oprawcą, skorzystanie z telefonu i wezwanie w ten sposób pomocy może okazać się niemożliwe.

„Sygnał o pomoc”

To właśnie dla takich osób kanadyjska organizacja Canadian Women’s Foundation opracowała „Signal for help” – prosty sygnał migowy, który ma umożliwić wezwanie pomocy podczas rozmowy wideo, bez potrzeby wypowiadania tego apelu na głos. Wystarczyłoby pokazać do kamery otwartą dłoń ze zgiętym kciukiem, po czym zacisnąć pięść, zamykając w niej kciuk.

Jak pomóc?

Co zrobić, gdy zobaczymy, że ktoś pokazuje „sygnał o pomoc”? Kanadyjska fundacja radzi, aby w pierwszej kolejności skontaktować się z tą osobą w bezpieczny sposób i spróbować dowiedzieć się, czego potrzebuje.

1. Zadzwoń i zadaj pytania, na które będzie można odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Na przykład:

„Czy chcesz, żebym zadzwonił/a pod numer alarmowy?” „Czy chcesz, żebym zadzwonił/a w twoim imieniu do ośrodka pomocy społecznej?” „Czy mam zgłosić się do jakiejś instytucji, która może ci pomóc i do ciebie oddzwonić?”

2. Skorzystaj z innej formy komunikacji, takiej jak wiadomość sms, media społecznościowe, e-mail i zadawaj ogólne pytania, by zminimalizować ryzyko, jeżeli ktoś ma wgląd w urządzenie lub konta tej osoby. Możesz zadać następujące pytania:

„Jak się masz?” „Jak mogę ci pomóc?” „Chcesz, żebym regularnie się z tobą kontaktował/a?” „Jak inaczej mogę cię wesprzeć?”

Jak twierdzą pomysłodawcy „sygnał o pomoc” nie pochodzi z używanego przez niesłyszących i niedosłyszących języka migowego i nie ma żadnego innego znaczenia. Opracowując ten znak Canadian Women’s Foundation konsultowała się ze środowiskami osób niesłyszących”

Autor:momo//rzw

8 myśli na temat “Kciuk zamknięty w dłoni, czyli wołanie o pomoc!

  1. A teraz kolejny lockdown i ofiary są uwięzione ze swoimi oprawcami w czterech ścianach…
    Nawet nie wiedziałam, że istnieje taki gest z prośbą o pomoc… Dobrze wiedzieć!
    Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s